Grenade

Orice tine de tactica militara si nu numai

Recunosti hit-ul de grenada?

Da
10
77%
Nu
2
15%
Ma mai gandesc
1
8%

Total votes: 13

ciubicu

Grenade

Postby ciubicu » 18 Mar 2010, 13:20

Recunoastem sau nu hit-ul de grenda?
Eu sunt pentru.Daca simulam foc automat cu un M4 de ce nu am folosi si grenade pntru a ne atinge scopul?

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Re: Grenade

Postby gotcha » 18 Mar 2010, 13:33

Ca si exemplu de pe youtube. Urmariti exemplu de la minutul 2 si 10 secunde cu grenada ... Nici nu trebuie faina sau petarde. Este indeajuns fair play-ul pentru asa ceva.
Si atunci ne putem confectiona toti niste "grenade" cu care sa aruncam dupa colturi si sa strigam FRAG OUT! FRAG OUT! FRAG OUT!. Ideal pentru CQB. Putem scoate si regula cu bang kill dupa colt.

http://www.youtube.com/watch?v=NgNjYMpZGfE
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

ciubicu

Postby ciubicu » 18 Mar 2010, 13:36

Cu asta nu sunt de acord.Mi se pare o aberatie.Asa pot sa strig inamicului ca am chemat suport aerian si in 5,4,3,2,1 sunt morti toti....

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 18 Mar 2010, 13:40

Nu e doar strigat, e si aruncat de grenada. Urmareste filmuletul intai zi parerea dupa ...
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

ciubicu

Postby ciubicu » 18 Mar 2010, 13:42

Am urmarit filmuletul...Altfel nu comentam...De ce crezi ca nu m-am uitat la filmulet? Chiar asa papagal nu sunt.Ok?

Asa mi se pare mai corect, mai normal, mai aproape de realitate...: http://www.youtube.com/watch?v=fr9JzuDNSoA

Off topic:Nu era un atac la persoana faptul ca am spus ca a arunca o chestie intr-o camera si toata lumea moare e o tampenie.Una e o grenada care face BUM si arunca ceva din ea, si alta e un ciorap facut sul pe care il arunci inspre inamic...Daca adoptam "ciorapul" toata lumea o sa arunce cu chestii prin hala si camere strigand: BOOOOMBAAAAAA...

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 18 Mar 2010, 14:00

Nu am luat-o ca un atac la persoana ... Am inteles si punctul tau de vedere :) Cel mai mult imi place la filmuletul tau cum o scutura ala inainte sa o arunce(sexy si realist cred ca la fel fac si cei din armata :P ). Oricum mai este o discutie pe tema asta in forumul ASR. Nu foarte multi sunt incantati de ideea de fumigene si grenade cu petarde, as putea zice chiar contrariul.
Image
Image

ciubicu

Postby ciubicu » 18 Mar 2010, 14:02

gotcha wrote: Nu foarte multi sunt incantati de ideea de fumigene si grenade cu petarde, as putea zice chiar contrariul.

De asta am facut POLL-ul
Oricum recomand lumii sa caute jocuri de airsoft pe youtube sa vada cum se joaca in alte parti...Grenade, lansatoare de grenade, mine anti-personal, fumigene, sunete reale de airstrike sau bombe puse la boxe puternice urmate de fum si alte nebunii.....

ciubicu

Postby ciubicu » 18 Mar 2010, 14:09

gotcha wrote:Cel mai mult imi place la filmuletul tau cum o scutura ala inainte sa o arunce(sexy si realist cred ca la fel fac si cei din armata :P

O scutura pentru ca e o grenada facuta cu otet si bicarbonat sau praf de copt.....
Imi pare rau ca am deschis subiectul

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 18 Mar 2010, 14:57

Image
Image

Return to “Tactician's corner”