Airsoft vs paintball

Orice discutie ce se tine la o cafea
cristy2007
Mercenary
Replici airsoft si echipament: deocamdata nu am arma de airsoft, am una de paintball, dar as fi interesat sa imi cumpar si una de airsoft

Airsoft vs paintball

Postby cristy2007 » 21 Nov 2012, 19:33

Salut, am dat de acest site cat de curand si imi suna foarte bine acest sport.
Eu momentan joc paintball am un tippmann 98.
Intrebarea mea este : Care este diferenta dintre aceste 2 sporturi?Pe mine unu ma cam enerveaza la paintball faptul ca trebuie sa cumpar bile tot timpu sa incarc cu co2 de nu stiu cate ori pe meci.Daca ar fi sa trec la airsoft mi-as cumpara o arma cu luneta pe arc.Voi ce m-ati sfatui?
Double the gun
Double the fun

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Re: Airsoft vs paintball

Postby chelu » 21 Nov 2012, 22:32

Salut Cristi, si bine ai venit intre noi!

Da, sunt diferente majore intre paintball si airsoft, depinde ce fel de joc preferi tu. Eu am jucat si paintball, si sincer raman la airsoft. De ce?
1. paintball-ul mi se pare un sport mai murdar (la propriu si la figurat) - orice poate juca paintball, dar nu toti pot juca airsoft. La paintball nu poti sa zici ca nu ai fot nimerit, se vede clar. La airsoft trebuie sa fii om onorabil si sa recunosti cand te-a palit bila. Sa nu mai vorbim de uniforme murdare ce trebuie curatate dupa fiecare joc.
2. echipamentul - la paintball iti trebuie echipament special, incepand de la casca enorma pana la costumul de protectie. La airsoft conteaza doar ochelarii, restul e facutlativ, in functie de implicarea omului in acest sport.
3. costurile cu consumabilele - in principal bilele - la paintball din cate tin minte sunt destul de scumpe, la airsoft, cu 50 ron iti cumperi 4000 bile si alea te ajung destul de mult.
4. "armamentul" - pusti ciudate ca forma la paintball (cel putin cand jucam eu), distanta mica de tragere ca sa se poata duce bila drept si la tinta (de unde si durere maxima in momentul cand te loveste bila). La airsoft pusca este replica fidela a unei arme existente in realitate, utilizata de diferite forte armate (M4, AK47, etc), alte distante de tragere, alta autonomie, etc...

Ajunge, deja in opinia mea scorul este net favorabil airsoft-ului...dar depinde de persoane...
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 22 Nov 2012, 00:27

Paintball vs airsoft este cel ami vechi topic de pe planeta :D
Oricum. Dupa cate zici tu pe acolo... ca incarci mult samd, mi se pare ca esti un jucator dinamic. Daca te orientezi la airsoft pe o replcia manuala cum zici, iti trebuie muuuuuuuuuuuuuuuulta rabdare si si mai mult control. De obicei la airsoft replicile pe arc(incarcare manuala) sunt replici de pusti de sniper(bolt action).
Daca vrei adrenalina si alergatura, uita-te spre replici electrice (AEG). Daca o sa-ti placa airsoftul sau paint-ul mai mult e pur si simplu optiunea ta.
Exista milioane de filmulete de actiune de arisoft de la miute de duminica, pana la eventuri mari si iti cam poti face o idee despre ce si cum de pe net.
Pe teren o sa-ti faci ideea mai completa.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 22 Nov 2012, 09:00

Cel mai bine hai la un joc de airsoft si vezi cu ce se mananca si apoi poti sa decizi singur ce iti place mai mult airsoft sau paintball.
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Postby T.N.C. » 22 Nov 2012, 11:26

Ma bag si eu putin in seama cu o poveste. Se intampla la sfarsitul lui 2010, la caramidarie in Cristian. Intamplator in ziua in care am mers noi acolo pentru distractia de duminica au ales aceeasi locatie si un grup de jucatori de paintball. La inceput nici noi si nici ei nu ne-am dat seama ce se intampla. Cum se intampla in acele vremuri am facut primul pas si am mers sa vorbesc cu ei, mi-au povestit ca sunt un grup din Rasnov, ca si ei sunt foarte bucurosi ca ne-am strans asa multi etc., iar dupa cateva momente unul din ei a zis ce markere frumoase avem. La care mi-a facut blink beculetul. Una peste alta i-am invitat la un joc paintball contra airsoft pe care l-au refuzat asa ca noi am inceput distractia. La ei a mai durat cam o ora pana sa inceapa si cand la noi era mijlocul zilei la ei deja se strangeau "jucariile" ca sa plece acasa.

P.S.
Poti folosi si bile de airsoft cu vopsea in ele. Problema este pretul lor.

cristy2007
Mercenary
Replici airsoft si echipament: deocamdata nu am arma de airsoft, am una de paintball, dar as fi interesat sa imi cumpar si una de airsoft

Postby cristy2007 » 22 Nov 2012, 14:07

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Este ok daca e sa vin cu voi la un meci sa vad exact despre ce este vorba?
Double the gun
Double the fun

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 22 Nov 2012, 19:10

blackice wrote:Cel mai bine hai la un joc de airsoft si vezi cu ce se mananca si apoi poti sa decizi singur ce iti place mai mult airsoft sau paintball.

^^^^
Te asteptam cu mare drag
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

Return to “Discutii la cafea”