O chestie rupta la gearbox

Orice discutie ce se tine la o cafea
chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

O chestie rupta la gearbox

Postby chelu » 18 Sep 2011, 06:55

Salut!

Se da acelasi SR25K cu care se pare ca am numai probleme...dar sa mor eu daca o vand.

Deci, la un moment dat, cand faceam eu teste cu ea, n-a vrut sa mai traga. Am zis ca o fi de la baterie, de la siguranta, ceva...NU. Am desfacut iar gearboxul sa vad ce are, si am observat o chestie mica ce s-a rupt. Vorba aia: buturuga mica rastoarna carul mare. La mine asa a fost. Acel tamburus avea rol sa nu lase partea mobila de la contactori sa vina prea in spate si sa ajunga la rotite, rezultand astfel blocajul rotilor si a gearbox-ului.

Mai jos pun o poza cu chestia cu pricina. Nu e poza mea, dar am gasit pe net una la fel, si sa va arat cu ROSU ce s-a rupt la mine.
Exista vreo solutie de a repara problema? EU ma gandeam sa dau o gaura cu un burghiu de 2 mm, si sa bag un surubel cu lungimea potrivita apoi sa-l fixez cu super-glue sau poxipol. Oare va tine asa?

A doua intrebare: gearbox-urile V2 sunt toate la fel? Se potriveste un gear V2 de la M4 (spre exemplu) pe o replica SR25K? Din poze am vazut ca sunt la fel, dar am auzit ca ar exista totusi ceva mici diferente.

Image
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Re: O chestie rupta la gearbox

Postby gotcha » 18 Sep 2011, 07:27

Deci ai aceeasi problemuta care a avut-o Mihai1 la M4-ul lui.
Problema este dupa cum urmeaza, acea buturuga mica, este piedica care opreste ca gearbox-ul sa faca mai multe cicluri. Adica este folosit pentru single fire, DAR, daca nu este acolo, la fiecare foc exista riscul ca acele roti sa impinga un contact prea departe si sa nu se mai retraga la urmatorul foc. Astfel gearboxul nu mai trage pentru ca nu o sa mai faca contact.
Problema este ca la SR gearboxul lung nu este compatibil cu cel de M4.
De lipit, nu o sa poti, pentru ca gearboxul este facut din zamac. Ce recomand, este unul nou, dar parca erau si niste posibile artificii cu suruburi trecute prin tot gearboxul ...
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

Mihai1
Lieutenant
Replici airsoft si echipament: M4A1 JG

Postby Mihai1 » 20 Sep 2011, 16:48

Am citit postul asta in 2 pasi.
Primul a fost titlu, pentru o clipa chiar am fost bucuros. Cum de ce? Pai ma gandeam ca am gearboxul ala vechi si puteam sa iti imprumut ce piese vrei de acolo. Scapai ieftin... nu te costa nimic:P
Pasul 2 a fost cand am citit restul postului si m-am minunat, singurul lucru care imi lipseste de acolo, repet... singurul, e rahatul ala de piesa.

Imi pare rau, eu a trebuit sa cumpar alt gearbox pentru acel tamburus, sper ca tu sa scapi mai ieftin. (Daca vrei, gasesti cateva improvizatii care s-ar putea sa tina)
Daca mai ai nevoie de alte piese, anunta-ma!
Succes!

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Postby chelu » 20 Sep 2011, 17:16

Ok Mihai1, mersi mult!

Sper sa apuc totusi sa rezolv problema si sa nu mai apara altele...e o adevarata provocare gear-box-ul meu din cate observ...lunar trebuie sa-l desfac...
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 03 Jan 2012, 17:03

Acum a aparut o oferta la vanzare, pe ASR.
http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=14768

Poate reusesti sa aflii daca e gearboxul(carcasa) inca intreg.
Bafta !
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

Return to “Discutii la cafea”