Nelamuriri....

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
nomad
Mercenary
Replici airsoft si echipament: nu am deocamdata

Nelamuriri....

Postby nomad » 01 Jun 2011, 13:21

Salutare tutror,
Vreau sa-mi iau un pistol care sa-l folosesc doar ptr.tras la tinta,cutii de bere etc.
Stiu ca pistoalele sunt cu actionare pe arc ,gaz,CO2 si am vazut si ceva electric.
Ideea este ca nu stiu de care sa iau ,ce model sau marca,de aceea am apelat la cunostintele celor cu experienta in domeniu, ca sa nu cumpar ceva si pe urma sa-mi para rau dupa bani
Multumesc si astept opiniile voastre.

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Re: Nelamuriri....

Postby T.N.C. » 01 Jun 2011, 15:40

Un pistol dovedit care sa poata fi folosit la tir costa peste 400 de lei, o replica (arma pentru airsoft) bunicica este cam 600 de lei sau mai putin. Luna aceasta, dupa data de 15 o sa dam o comanda comuna de pe www.taiwangun.pl, vezi daca-ti face ceva cu ochiul de acolo si anunta pe forum ce-ti doresti. Daca inca nu esti hotarat sa te apuci de airsoft hai la un joc sa te virusam :D .

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 01 Jun 2011, 16:03

T.N.C. wrote: Daca inca nu esti hotarat sa te apuci de airsoft hai la un joc sa te virusam :D .

+1. Garantez ca daca vii la un joc nu o sa iti mai placa sa tragi la tinta ca e plictisitor :lol:
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Postby chelu » 01 Jun 2011, 16:15

Salut!

Daca vrei pentru tras la tinta, iti trebuie un pistol cat de cat puternic, si cat mai precis. Cele pe gaz sunt putin mai slabe, personal le prefer pe cele cu CO2.
Vrei sa fie cat mai reala senzatia? Atunci iei unul care sa aibe sistem blow-back (dar aici deja se injumatateste durata de viata a unei butelii de CO2 sau a gazului) si sa fie construit cat mai mult din metal.
Variante ar fi 2 dupa parerea mea:
- http://www.taiwangun.com/gas_guns/mk1_kjw-243.html - pistol puternic, dar din ABS. Daca gasesti varianta din metal, te-ai scos.
- http://airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1878 - ABS + metal.

Preferatul meu este Desert Eagle.

Oricum, tu alegi ce-ti place!
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 02 Jun 2011, 06:33

Parerea mea:
Daca vrei sa tragi dupa o tinta, inscrie-te intr-un club de tir si cumpara-ti o arma de tir, sau un arc. Nu o sa-ti para rau!
Daca vrei sa tragi dupa tinte aka pasari ciori si sa impresionezi prietenii, iti recomand orice altceva decat replici de airsoft.

Daca vrei sa te joci cu replica de airsoft, cosiderata acum "arma de agrement", iti recomand un AEG pentru inceput, te apuci sa mergi la intruniri cu oamenii si colegii din BAT.
Daca esti de prin alta localitate sau alt loc, exista si un forum national si te poti sincroniza cu ei pentru jocuri.
Aceste replici de airsoft sunt pentru joaca si atat.

Nu incerca sa le folosesti cu bile de metal sau alte idei ca atunci intrii sub incidenta legii armelor si munitiilor.
Nu incerca sa "impresionezi" pe nimeni cu ele.
Nu incerca sa le folosesti in locuri publice sau neamenajate nesemnalizate.
Nu incerca sa ...

Sper sa pricepi ideea.
Daca sunt prea dur in exprimare, imi cer scuze. Sa stii ca pe teren suntem prietenosi si ca nu o sa ne vezi cu replicile in public. Cel putin, nu pe cei din comunitatea de airsoft.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

nomad
Mercenary

Postby nomad » 02 Jun 2011, 07:30

In primul rand vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns,si ca sa fiu politicos vreau sa dau contraraspuns tuturor.
Dupa cum am cugetat si eu se pare ca mi se confirma faptul ca ptr. tir imi trebuie un pistol puternic (cu actionare pe CO2),cu cat mai mult metal.
Si imi doresc cu blow-back ca imi place acea senzatie de arma reala,cu toate ca injumatateste nr.de focuri.Si ca tot veni vorba c-am cate focuri in medie se poate trage cu in varianta blow-back cu o butelie de CO2?
Iar in legatura cu cu"virusatul" in acest hobby,imi pare rau dar ati intarziat cu vreo 5 ani.Pasiunea cea mare este aeromodelismul,mai bine zis elicopterele RC.
Trasul la tinta o sa fie hobby nr.2 (fara suparare),atunci cad elicopterele sunt in reparatii sau cand merg pe munte.
Si in legatuara cu comanda mai sus mentionata am sa studiez oferta si daca ma hotarasc la ceva am sa anunt.Pe cand se doreste
sa se faca comanda?
Multumesc inca o data tuturor.

viobv
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am, intentionez sa fac o achizitie.

Postby viobv » 02 Jun 2011, 10:07

gotcha wrote:Parerea mea:
Daca vrei sa tragi dupa o tinta, inscrie-te intr-un club de tir si cumpara-ti o arma de tir, sau un arc. Nu o sa-ti para rau!
Daca vrei sa tragi dupa tinte aka pasari ciori si sa impresionezi prietenii, iti recomand orice altceva decat replici de airsoft.

Daca vrei sa te joci cu replica de airsoft, cosiderata acum "arma de agrement", iti recomand un AEG pentru inceput, te apuci sa mergi la intruniri cu oamenii si colegii din BAT.
Daca esti de prin alta localitate sau alt loc, exista si un forum national si te poti sincroniza cu ei pentru jocuri.
Aceste replici de airsoft sunt pentru joaca si atat.

Nu incerca sa le folosesti cu bile de metal sau alte idei ca atunci intrii sub incidenta legii armelor si munitiilor.
Nu incerca sa "impresionezi" pe nimeni cu ele.
Nu incerca sa le folosesti in locuri publice sau neamenajate nesemnalizate.
Nu incerca sa ...

Sper sa pricepi ideea.
Daca sunt prea dur in exprimare, imi cer scuze. Sa stii ca pe teren suntem prietenosi si ca nu o sa ne vezi cu replicile in public. Cel putin, nu pe cei din comunitatea de airsoft.

foarte adevarat ce spun baietii, dar daca totusi vrei putina andrenalina iti recomand si eu sa vii la jocuri, eu m-am "virusat" proaspat, chiar inainte sa ajung pe "front".
Image

Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai!

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Postby T.N.C. » 02 Jun 2011, 20:58

@ NOMAD
Pai hai sa folosim elicopterele pe post de tinta si in felul acesta combinam virusii :lol: . Era doar o gluma nevinovata. COmanda se va da in perioada 15-20 luna asta.

nomad
Mercenary

Postby nomad » 03 Jun 2011, 14:09

Nu cred ca ar fi bine sa combinam virusii ca cine stie ce iese.... un elicopter inarmat cu o mitraliera.
In alta ordine de idei m-am hotarat sa-mi iau un pistol Hi Capa 3,8 ,care cred ca mi-ar intruni toate cerintele mele.
Problema este ca sunt o gramada de variante si nu stiu care din ele sa aleg .

nomad
Mercenary

Postby nomad » 03 Jun 2011, 14:14

Pe taiwangun.pl nu am vazut modelul de pistol pe care l-as dori.

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 13 Jun 2011, 06:34

Daca vrei target practice dupa tinte, de hartie :P ,intr-un mediu bine definit si asigurat dpdv balistic(adica nu ranesti pe nimeni) si nu alte lucruri ...
Pentru tir, iti recomand asa ceva: http://www.taiwangun.com/machinerifles_gbb_rifles/a_w_s_s_we-m14_hard_kick_gas_blowback_type-2394.html
O sa ai distanta, precizie, feeling de recul, realism ( Trebuie sa armezi boltul inainte de foc. Replica nu trage cand nu ai BB-uri. Magazia are 20 BB-uri )
Intra tot in categoria Airsoft, deci nu trebe sa-ti bati capul cu permise samd si la capitolul satisfactie, este ceva deosebit.
Din pacate datorita masei relativ mari, aceasta replica nu o sa aiba efectul dorit de recul, dar o sa simti cum se plimba catarea la fiecare foc, oricat de bine o ti.
Am tras cu asa ceva "aici" si mi-a placut.

Sau, daca esti fan replici din familia M4:
Iti recomand o replica dupa o nemtoaica ;) HK416: http://www.taiwangun.com/machinerifles_ ... -2393.html
Sau varianta americana : http://www.taiwangun.com/machinerifles_ ... -2090.html

Cu pistolul nu poti face tir. Un 4.3 cum vrei tu, are o teava atat de scurta, ca precizia, iese din discutie. Puterea este degeaba pentru asa ceva, doar poate daca vrei sa o dai pe bile metalice si alte chestii care ziceam ca sunt no-no dpdv airsoft, si daca esti prins cu asa ceva, te paste pericolul de dosar penal si mai rau ...

Bafta !
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

RazwanD
Mercenary
Replici airsoft si echipament: KJW TAURUS PT92 TAN - GBB - CO2
KJW BERETTA M9 A1 - GBB - CO2
DESERT EAGLE 50AE - METAL SLIDE - GBB - CO2

Postby RazwanD » 01 Jan 2012, 18:56

Salut,sunt si eu nou pe aici si sunt in cautare sa achizitionez un pistol airsoft,dar nu stiu care este mai bun.
Vreau ceva puternic,metal si pe ce sa fie(arc,gaz sau co2).
Eu ma gandeal la aceste variante:
- http://www.airsoft.ro/CYBER%20GUN-DESERT-EAGLE-50AE--METAL-SLIDE--GBB--CO2_1878
- http://www.airsoft.ro/KJW-BERETTA-M9-A1--GBB--CO2_3020
Daca aveti alte propuneri va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc si astept un raspuns

chelu wrote:Salut!

Daca vrei pentru tras la tinta, iti trebuie un pistol cat de cat puternic, si cat mai precis. Cele pe gaz sunt putin mai slabe, personal le prefer pe cele cu CO2.
Vrei sa fie cat mai reala senzatia? Atunci iei unul care sa aibe sistem blow-back (dar aici deja se injumatateste durata de viata a unei butelii de CO2 sau a gazului) si sa fie construit cat mai mult din metal.
Variante ar fi 2 dupa parerea mea:
- http://www.taiwangun.com/gas_guns/mk1_kjw-243.html - pistol puternic, dar din ABS. Daca gasesti varianta din metal, te-ai scos.
- http://airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1878 - ABS + metal.

Preferatul meu este Desert Eagle.

Oricum, tu alegi ce-ti place!

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 02 Jan 2012, 10:29

RazwanD wrote:Salut,sunt si eu nou pe aici si sunt in cautare sa achizitionez un pistol airsoft,dar nu stiu care este mai bun.
Vreau ceva puternic,metal si pe ce sa fie(arc,gaz sau co2).
Eu ma gandeal la aceste variante:
- http://www.airsoft.ro/CYBER%20GUN-DESERT-EAGLE-50AE--METAL-SLIDE--GBB--CO2_1878
- http://www.airsoft.ro/KJW-BERETTA-M9-A1--GBB--CO2_3020
Daca aveti alte propuneri va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc si astept un raspuns

Salut

Bine ai venit, dar pentru a-ti oferi mai multe detalii, ne mai trebuie noua ceva informatii despre tine, cum ar fi de unde esti, ce vrei sa faci cu pistolul, chestii generale spunem noi.
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 02 Jan 2012, 12:45

Daca vrei sa joci airsoft totusi, nu iti recomand nimic puternic. Nu pentru pistol. Pistolul este folosit pentru angajamente foarte apropiate. Faca tragi la jocuri cu replici puternice, trebuie sa respecti regulamentele de viteza care au limitari de distanta minima in functie de viteza.
Daca vrei full metal si pe CO2, bereta este numai bun. Acel model suporta si mag-uri pe gaz, care sunt mai comode de folosit vara la jocuri.
Totusi, daca nu vrei sa joci airsoft, nu iti recomand nici unul din modele. Din 2011, legea prevede ca daca le afisezi in public, incalci legea exact in acelasi mod ca si cum ai scoate in public o arma de foc. Cred ca nu vrei sa faci parnaie pentru o jucarie ...
Deci, daca este pentru impersie, recomand cu caldura un pistol sub forma de bricheta cu care sa-ti aprinzi tigara in momentele de tensiune.
Image
Image

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 02 Jan 2012, 13:36

Tocmai de aia ti-am cerut mai multe date...motivele sunt prezentate de colegul meu mai sus.
Image
Image
Image

viobv
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am, intentionez sa fac o achizitie.

Postby viobv » 02 Jan 2012, 14:02

nomad wrote:In primul rand vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns,si ca sa fiu politicos vreau sa dau contraraspuns tuturor.
Dupa cum am cugetat si eu se pare ca mi se confirma faptul ca ptr. tir imi trebuie un pistol puternic (cu actionare pe CO2),cu cat mai mult metal.
Si imi doresc cu blow-back ca imi place acea senzatie de arma reala,cu toate ca injumatateste nr.de focuri.Si ca tot veni vorba c-am cate focuri in medie se poate trage cu in varianta blow-back cu o butelie de CO2?
Iar in legatura cu cu"virusatul" in acest hobby,imi pare rau dar ati intarziat cu vreo 5 ani.Pasiunea cea mare este aeromodelismul,mai bine zis elicopterele RC.
Trasul la tinta o sa fie hobby nr.2 (fara suparare),atunci cad elicopterele sunt in reparatii sau cand merg pe munte.
Si in legatuara cu comanda mai sus mentionata am sa studiez oferta si daca ma hotarasc la ceva am sa anunt.Pe cand se doreste
sa se faca comanda?
Multumesc inca o data tuturor.

Daca tot esti virusat cu aeromodelismul ar trebui sa ne vedem poate iti face cu ochiul vreun elicopter de pe la mine, vreun trenulet electric, etc. Pe langa produsele de airsoft mai aduc si altele gen hobby.
Image

Sa stii sa lupti cand vrei sa ai, sa nu regreti cand pierzi sau dai!

RazwanD
Mercenary

Postby RazwanD » 03 Jan 2012, 17:33

Sunt din Bucuresti,am 26 ani si vreau sa-mi achizitionez pistol pentru joc airsoft si nimic mai mult.Am auzit si din ce am citit pare un joc foarte interesant si bazat pe incredere.Oricum o sa tin cont de ce mi-ati zis pana acum si daca mai este ceva de adaugat astept cu mare placere orice sugestie din partea voastra.
Va multumesc

chelu wrote:Tocmai de aia ti-am cerut mai multe date...motivele sunt prezentate de colegul meu mai sus.

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 03 Jan 2012, 18:13

Razwan, daca vrei pentru joc de airsoft nu-ti trebuie pistol care sa traga puternic. De obicei pistolul e folosit pentru angajari pe distante mici, sub 10 m cu preponderenta in jocurile CQB, iar daca tragi cu un pistol cu 120 m/sec din 5 m te asigur ca data viitoare nu te va mai primi nimeni la jocul de airsoft.
Ce-ti recomand eu, un pistol care sa traga cu 80-90 m/sec. Ca e cu gaz, cu CO2 sau electric, depinde de cum vrei tu. Parerile sunt impartite aici. Ca e cu sau fara blowback, iar depinde de alegerea ta. Personal, ma orientez catre un pistol care sa nu coste mai mult de 60 euro, indiferent de propulsie, fara blowback (merg pe idea ca ce e complicat, se strica mai repede).

Ca sa aflii si mai multe detalii, sau sa mergi la jocuri, recomand forumul national, airsoftromania.com, acolo se anunta jocurile din Bucuresti, iar baietii sunt foarte de treaba, si sigur vei gasi raspunsuri ai jutor din partea lor.
Image
Image
Image

RazwanD
Mercenary

Postby RazwanD » 03 Jan 2012, 21:46

Ms frumos pt sfaturi.Chiar o sa tin cont de ce mi-ati zis.
Inca o data va multumesc :)

chelu wrote:Razwan, daca vrei pentru joc de airsoft nu-ti trebuie pistol care sa traga puternic. De obicei pistolul e folosit pentru angajari pe distante mici, sub 10 m cu preponderenta in jocurile CQB, iar daca tragi cu un pistol cu 120 m/sec din 5 m te asigur ca data viitoare nu te va mai primi nimeni la jocul de airsoft.
Ce-ti recomand eu, un pistol care sa traga cu 80-90 m/sec. Ca e cu gaz, cu CO2 sau electric, depinde de cum vrei tu. Parerile sunt impartite aici. Ca e cu sau fara blowback, iar depinde de alegerea ta. Personal, ma orientez catre un pistol care sa nu coste mai mult de 60 euro, indiferent de propulsie, fara blowback (merg pe idea ca ce e complicat, se strica mai repede).

Ca sa aflii si mai multe detalii, sau sa mergi la jocuri, recomand forumul national, airsoftromania.com, acolo se anunta jocurile din Bucuresti, iar baietii sunt foarte de treaba, si sigur vei gasi raspunsuri ai jutor din partea lor.

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 04 Jan 2012, 10:29

Ce ar trebuii sa sti despre pistol airsoft:
- iarna, alea pe gaz sunt inutile. De aceea replica de M92 cu CO2 era o alegere buna pentru ca si daca ajunge iarna la 100 m/s nu e prea hot. Ideal e sa nu depaseasca 110 m/s(desertul se duce dincolo de 130 m/s si nu poti sa tragi cu el decat peste 15 metrii, unde nu ai nici o precizie cu asa ceva. Airsoftul nu e counter! ;) ) La M92 poti sa cumperi si mag pe gaz pentru vara si o sa fi incantat de el.
- alt lucru care de obicei se cam ignora la pistoale. Trebuie sa te gandesti bine la intretinere. Replicile pe gaz sutn destul de pretentioase si se intampla usor sa scape gaz samd ...
- in general la jocuri, replicile de pistol nu o sa faca prea mare branza. O sa ajungi pe teren sa observi ca pistolul tau este util pana la maxim 15 metrii. Si o sa te intalnesti la jocuri cu oameni care au in mana sniper si angajeaza cu success si dincolo de 60 metrii. Si majoritatea folosesc pusti de asalt electrice, care le ofera precizie si la 30 metrii, si pe foc automat ajung sa isi regleze tirul si pana la 50 metrii.

Am jucat pe teren cu cineva care era fun pistoale, si ii mai iesea cateodata sa loveasca tintele si la 20 metrii tragand cu 2 pistoale la gramada, dar pana la urma a renuntat in favoarea unui sniper si tine pistoalele doar de back-up, cand se apropie careva sub distanta minima a sniperului.

Daca esti din bucuresti sa sti ca sunt multe lcuburi pe acolo la care poti sa mergi la jocuri. Adica sunt deschise pentru public. Bucurestiul are cea mai mare comunitate airsoft din tara. Ce iti recomand este sa vezi cum se joaca airsoft pe teren si abea apoi sa-ti investesti banii in replici. Multi si-au investit banutii intai intr-o replica si apoi au observat ca nu este ca in filme :)

Ultimul sfat:
Distractie placuta la jocuri!
Image
Image

Return to “Beginner's Corner”