Recomandari echipamente si accesorii

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
Mihai1
Lieutenant
Replici airsoft si echipament: M4A1 JG

Recomandari echipamente si accesorii

Postby Mihai1 » 16 Jan 2011, 22:54

Salut baieti...
Am ajuns acasa pe la ora 17, dupa meciul de la Reci si de atunci (5 ore mai tarziu) inrosesc cablul de net, cautand pe site uri din Polonia pana in China sau Japonia, cateva lucruri necesare pentru un meci de airsoft.

Vreau sa imi iau, in perioada urmatoare ( a se citi: "cand reusesc sa dau de bani") urmatoarele echipamente:
Mentionez ca am un M4A1 Jing Gong. Vreau ca cele de mai jos sa fie cat mai ieftine, nu ma intereseaza daca sunt SH atat timp cat sunt in stare buna.

Uniforma - costum complet, obligatoriu negru - Swat sau commando style Model 1, Model 2, NS-costum-negru , Pantaloni negri tanchist ,Pantaloni negri SWAT/Security,
Masca protectie - Prefer fullface, cu un grad de protectie bunicel, dar sa arate bine si neaparat sa nu se abureasca. De ce lumea prefera ochelari in loc de full face? Cateva modele care imi plac: Model 1, Model 2- Desi imi place foarte mult, am primit pareri negative in prima faza,
Manusi - Cu fingers sau fara? De ce una si nu cealalta. Am citit pe ASR ca bilele luate in degete sunt foarte dureroase... nu-i nimic, indur... atat timp cat nu sunt in fata.
Incarcator - sa imi iau tot stock? Prefer unul de metal, copil idiot fiind, le scap tot timpul...
Baterie - Am una de 9.2 V si 1200 Mah. Imi puteti recomanda o baterie bunicica. Daca poate mari fps si m/s ar fi perfect, daca nu, doar sa reziste la un meci de cateva ore.
Crocker, Nitzi - multumesc pentru replici si pentru ajutor.
Fac cinste cu o bere aici Image si cu una reala la urmatorul meci. Ce beti?

Nitzi
Airsofter

Re: Recomandari echipamente si accesorii

Postby Nitzi » 17 Jan 2011, 00:06

Iti recomand sa mergi pe cele de pe neosport.ro...ieftine si de calitate..de acolo mi-am laut f multe si sunt seriosi baietii .
Casca full face ti se va aburi f mult si f rpd..toti evitam si purta doar ochelari pt ca se aburesc mult mai greu..si sunt mai comozi si practici !

Manusi..eu personal recomand half finger..ca sa ai o mai buna priza la tot ce tine de arma, echipament, etc...daca tii la unghiile tale si ti-e frica ca iti vor pica de durere la o lovitura in degete...atunci i-ati full finger :) simplu

La baterie...una Li-po de 11,1V dar o sa-ti trebuiasca mosfet sau siguranta pe circuit ..ca sa eviti sa se arda circuitul !
SUCCES !
Image

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Postby chelu » 17 Jan 2011, 00:23

Salut...

Recomandarile mele sunt urmatoarele:
- daca nu intentionezi sa intri in BAT in viitorul apropiat, atunci e ok costumul SWAT. Personal, prefer costumul woodland la jocruile de duminica, iar la evenimente costum in culorile clubului. De ce woodland la antrenamente? Pentru ca vara te camuflezi mai usor...iarna e degeaba si ala woodland si ala desert.
- NU MASCA FULL FACE...o sa ti se abureasca si o sa mori de ciuda ca nu vei vedea nimic. Personal prefer fularul la gura si ochelari pe nas...sau o masca din plasa metalica, in genul celei pe care o are Nitzi, cere-i sa ti-o arate.
- manusi...tot d-alea cu degete taiate...half-finger am vazut ca-i spuneti voi...de ce? sunt mai practice, simt mai usor arma...chiar daca doare uneori cand iti iei bile peste degete...
- incarcator pentru replica...deasemenea sunt doua posibilitati. Daca vrei sa vii doar la meciurile de duminica, asa intre noi, merge un incarcator metalic, de capacitate cat mai mare...sa nu existe sanse sa ramai fara bile...dar daca vei intra in BAT si vei participa la evenimente, acolo sunt reguli stricte in ceea ce priveste replica, incarcatoarele sau echipamentul.
- baterie...aici ai gresit...nu ai baterie de 9.2 V ci de 9.6. Din cate tin eu minte, ai 8 celule a cate 1,2 V...aia inseamna 9.6 V. Momentan nu stiu ce sa-ti recomand...trebuie sa-ti repari replica si sa vezi cat te tine bateria la un joc in conditii atmosferice asemanatoare celor de azi...4-5 grade C. Daca te tine tot jocul (aprox 6 ore) atunci e bine...duminica nu se joaca mai mult de 6 ore...Totusi, aceeasi problema...intri in BAT, mergi la evenimente...se cam schimba treaba si ai vrea sa te orientezi spre baterii de capacitate mai mare, care sa tina mai mult...

Oricum, ce am incercat eu sa arat aici e ca momentan nu trebuie sa faci investitii in airsoft mai mult decat e necesar...gandeste-te si la viitor totusi...si fa-ti un plan cam ce sa iei, cand sa iei, unde le vei folosi, etc etc...

Parerea mea...sper sa ajute la ceva!
Image
Image
Image

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Postby T.N.C. » 17 Jan 2011, 18:00

In primul si primul rand sa ti cont ca daca dai putin, putin te tine. Despre uniforma deja ai fost lamurit de chelu, in plus uniforma neagra e cam de kkt. Toamna totul e galben in jurul tau iar vara totul e verde. Merge daca joci in cladiri iar pe la noi nu prea cred ca mai gasim asa ceva. Cred ca o sa fi singurul cu masca de protectie full face. Aia este pentru paintball iar noi jucam airsoft plus ca incercam sa facem oarece mill-sim si eu unu nu am vazut pana acum armate cu asa masti decat in razboiul stelelor. Manusi cum crezi tu ca sunt mai bune, dar, daca vrei manusi pentru a te proteja nu inteleg ce rost au manusile fara degete, cele mai expuse zone ale mainii fiind degetele. Pentru fitze merg si cele fara degete. In rest chelu a spus tot ce era de spus

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 17 Jan 2011, 19:03

In ceea ce priveste echipamentul daca iti cumperi negru o sa fii o tinta sigura pentru "inamici",un punct negru intr-o mare de verde, galben, etc.Poate o sa te ajute in cazul in care jucam noaptea pe intuneric. Manusile half finger, dupa cum zicea si T.N.C. sunt doar de fite, nu de protectie, nu tin de cald(cel mai tare iti ingheata degetele). E drept ca cele half finger sunt mai practice in manuirea replicii dar atat. Cat despre protectia capului o masca half face si ochelari de protectie e mai mult decat suficient (eu asa am avut si nu au fost probleme deloc si am luat bile si in ochelari si in masca). Daca vrei echipamente second vezi ca avea ceva BogMor la vanzare sau urmareste ASR ca o sa gasesti cam tot ce vrei in ceea ce priveste echipamentul, de la casti, manusi,ochelari, tinute, etc. Sper ca am fost de ajutor.
Bafta
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

FLORIN
Fondator

Postby FLORIN » 17 Jan 2011, 20:02

au dreptate baiti baca o sa vii la evenimente nationale atunci trebuie sa stii ca noi am optat pentru desert ca tinuta oficiala la miuta de duminica si antrenamente nici eu nu vin in tinuta desert sa nu o stric
despre restul tinutei faci cum vrei trebuie sa te gandesti la protectia ta dar o masca pt toata fata nu as opta se abureste si e si icomoda iti limiteaza campul vizual
Cum sa fiu cuminte?!
De mic il vedeam pe Tarzan plimbandu-se dezbracat
Cenusareasa venea acasa la 12 noapte
Pinochio zicea minciuni
Aladin era hot
Batman mergea cu 320 de km la ora
Alba ca Zapade locuia cu sapte barbati
Popeye fuma si era tatuat
Prea tarziu!
Nu e vina mea,este vina copilariei mele!

Mihai1
Lieutenant

Postby Mihai1 » 18 Jan 2011, 14:45

Multumesc de pareri baieti,
Bun, ramane uniforma desert. Acum, cine ma ajuta sa o aleg :)?
Uniforma: aceasta (1), aceasta (2), aceasta (3)
Ochelari: Repet, ma intereseaza doar sa nu se abureasca. Ce parere aveti despre acestia (1), acestia (2). acestia (3). La primul model, se pot schimba lentilele?
Masca: aceasta (1)?
Manusi: Imi plac foarte mult acestea (1) si acestea(2). Primele au totusi un pret cam piperat.

Cateva minute mai tarziu m-am hotarat sa le achizitionez pe acestea:

http://airsoft-club.com/shop/tactical-g ... hirt-pants
http://airsoft-club.com/shop/tactical-g ... 1000-clear
http://airsoft-club.com/shop/tactical-g ... esert-camo
http://airsoft-club.com/shop/tactical-g ... gloves-tan
http://airsoft-club.com/shop/tactical-g ... mask-black
Stiu ca masca si ochelarii ar fi de preferat sa vina in aceeasi culoare cu uniforma, insa imi plac mai mult asa. Ce parere aveti?
Last edited by Mihai1 on 18 Jan 2011, 15:50, edited 1 time in total.

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 18 Jan 2011, 15:11

Alegerea este a ta...toate perechile de ochelari se aburesc....noi le-am rupt buretele de pe margini...manusi...primele ar fi excelente....masca...e buna....dar sa nu-ti fie prea mare...are nitzi una la fel..poate o probezi...si tinuta...clar de camuflaj britanic...poti sa dai comanda de pe situl ala??pe mine ma intereseaza o vesta...ca cica ar incepe un recensamant in echipa....si eu nu am vesta :)
WHO'S MY DADDY ??.....RUSSELL !!

Image

Mihai1
Lieutenant

Postby Mihai1 » 18 Jan 2011, 15:25

Poti dar e al naibii de mult ....
La o comanda totala de $72.95 transportul este 56 dolari :|

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 18 Jan 2011, 16:07

Mihai1 wrote:Poti dar e al naibii de mult ....
La o comanda totala de $72.95 transportul este 56 dolari :|

Nu uita ca mai trebuie sa platesti TVA 24%, plus cam 3-5% taxe vamale. De TVA scapi doar in cazul in care valoarea pachetului e sub 45 $ sau te intelegi cu cine iti trimite sa puna o valoare mai mica. Deci fa-ti un calcul si vezi daca nu renteaza sa cumperi de aici sau din Polonia, vezi ca baietii din CSA Brasov au o comanda deschisa pentru Polonia care se termina in 22.01, daca te grabesti poti sa ai tot pana la sfarsitul lui Ianuarie. In plus cei din CSA BV nu pun transport si produsele ajung in Brasov de unde poti sa le ridici personal. Acum daca vrei mai multe detalii pe PM sa lasam topicul curat.
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

T.N.C.
Airsofter

Postby T.N.C. » 18 Jan 2011, 20:54

PALA wrote:pe mine ma intereseaza o vesta...ca cica ar incepe un recensamant in echipa....si eu nu am vesta :)

De ce nu faci o vesta de desert cum am facut noi? O poti folosi si la munca si mai mult de atat calitatea materialului si a lucraturii a fost dovedita. Ca si idee vesta mea digital este de rahat (luata de pe net) fata de vesta de desert facuta la Brasov. In mare pretul a fost cam acelasi. Pe vesta digital am dat 11$ (castigata pe ebay la licitatie) dar a fost transportul 47 in timp ce vesta de aici a fost ca pentru toti ceilalti 200 de lei (cred ca acelasi pret este si acum si se poate si in doua rate daca va strangeti minim 4).

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 19 Jan 2011, 09:17

sau daca se vea o varianta ieftina, mai am si eu hamul cu care am fost la Bradulet, la vanzare. Se potriveste binisor cu desertul.
Doar ca noh, nu este desert ... vezi poze http://www.airsoftbrasov.ro/viewtopic.php?f=20&t=669
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

T.N.C.
Airsofter

Postby T.N.C. » 19 Jan 2011, 10:09

gotcha wrote:sau daca se vea o varianta ieftina

Unde ai vazut ieftin si bun :D ?

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 19 Jan 2011, 16:47

Am nevoie de o veste cu un buzunar pt pistol...si vreau sa-mi protejeze spatele...am gasit una ce imi convine la 130 de lei...

Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 19 Jan 2011, 19:59

Vestele tip swat nu mi-au placut niciodata. Dar toate tin de gusturile personale. Recomand tocul pentru pistol fie de cureaua de la mijloc, fie pe picior prins de aceeasi curea, in functie de cum ai cel mai eficient grip, mai sus sau mai jos ...
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 19 Jan 2011, 20:27

Ai dreptate....gusturile nu se discuta...mie tipul ala imi place...am si dat comanda....vezi ca am dat lui nitzi aia...pt "alea" :)

Image

Return to “Beginner's Corner”