Sa renunt sau nu la mosfet?

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Sa renunt sau nu la mosfet?

Postby chelu » 10 Jan 2011, 17:43

Salutare baieti!

Am si eu o problema...
SR-ul meu a ajuns la performanta de a arde 2 circuite de mosfet...defapt, nu replica a facut asta...ci desteptul ala care apasa pe tragaci...prostu' naibii...credea el ca mosfetul merge si fara o rezistenta...in fine...

si acu stau si ma intreb...e mai bine sa pun pe direct si eventual o siguranta? sau totusi sa mai iau un mosfet si sa incerc sa fiu mai grijuliu cu replica?
Image
Image
Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Re: Sa renunt sau nu la mosfet?

Postby gotcha » 10 Jan 2011, 17:55

Pune asa problema. Ai Li-Po ? Daca da, ai de 11.1V sau de 7.4V ?
Daca ai orice altceva decat Li-Po , replica foapte sa functioneze fara probleme si fara mosfet. Doar ca pierzi un pic din rate of fire. Daca ai Li-Po cu o rata de descarcare mare de 20C sau 30 C peak, o sa ai spike de curent in momentul cand se intampla contactul, si atunci ar fi bine ca sa nu fie acest impuls puternic direct pe un contact. (In cazul asta mosfetul este recomandat.)

Oricum, poti sa pui si altfel problema. Cat te costa sa tot inlocuiesti mosfeturi versus, cat te costa sa inlocuiesti contacte arse la trigger :)
In mod normal mosfetul ar trebuii sa reziste. Depinde ce circuit este si cum este construit. Mosfetii aia ar trebuii prinsi de un radiator mai ptuernic daca se distrug termic.
Circuitele cu Active Brake sunt mai complexe si mai sensibile decat circuitul mosfet traditional. Sper sa fiu de ajutor cu astea.

Eu, ca optiune personala, am jucat pana acum fara mosfet, pentru ca nu am Li-Po in replici.
Azi mi-am cumparat si eu Li-Po de 7.4V si o testez, sa vad daca si in cat timp imi crapa un contact de tragaci cu asemenea baterii ...
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 10 Jan 2011, 18:13

Salut, Gotcha, si mersi pentru raspuns.

Nu, inca nu am Li-Po, am doar o baterie obisnuita Ni-Mh de 9,6V, 1500mAh.
Cat despre rate of fire, nu stiu ce sa zic...momentan nu cred ca ma ajuta prea mult, asa ca daca mai scade un pic din rate of fire nu vad unde ar fi problema.
Mosfeturi am gasit la diferite preturi, cu diferite caracteristici si idei de constructie.
Ultimul mosfet avut pe replica a fost cu active breaking, cumparat de la www.airsoftneamt.ro, undevba la 65RON, nu avea montat radiator de racire (http://www.airsoftneamt.ro/eco/index.ph ... ductId=539). L-am montat corespunzator, dar s-a stricat din cauza mea, nu din cauze de constructie. Tot pe airsoftneamt.ro am vazut ca au si mosfet cu radiator de racire (http://www.airsoftneamt.ro/eco/index.ph ... ductId=732). Acum, nu stiu care din ele ar fi mai indicat pentru mine...
Am vazut mosfeturi si la baietii de la unistore.ro, (http://www.unistore.ro/airsoft/componen ... cetaseqj40) insa nu stiu care din cele 4 variante ar fi mai ok pentru mine. Arata ceva mai bine construite, dar sunt si ceva mai scumpe fata de cele de pe airsoftneamt.ro....stiu ca veti spune: "atata dai, atata face", insa e criza frate...

Sfaturi?

Multam!
Image
Image
Image

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 10 Jan 2011, 18:35

Am vb ieri...stii raspunsul meu...mai bine o lasi asa cum a iesit de pe linia de productie...sau cum spune romanul....de la mama ei :)
WHO'S MY DADDY ??.....RUSSELL !!

Image

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 10 Jan 2011, 22:01

Deci, trebuie vazut circuitul, inlocuit piesele arse si retestat daca functioneaza. Asta ar trebuii sa-ti zica cei de la neamt daca sunt draguti care sunt piese lor folosite. Mergi la un magazin si poti sa iei echivalenti poate mai puternici sau cu racire mai buna.... nu stiu, nu ma prea pricep la tranzistori.
Daca vrei legi mosfeturile ca au pe spate contacte metalice pentru racire. Le prinzi de o tabla de aluminiu si gata, ai "radiator". Nu mai trebuie sa faci alte prostii. Toata distractia te va costa inlocuirea catorva piese electronice.
Daca vrei sa legi firele cum erau fara mosfet, incepe sa se complice treaba. Poate acum nu iti mai ajung pana in fata gearboxului la contacte, ca or fi fost taiata cand s-a montat mosfetul si ajungi sa trebuiasca sa iti cumperi un set de cabluri siliconice si vorba aia ... alti bani alta distractie.
Intreaba-l si pe Nitzi ca el vorbise cu aia de la neamt cate ceva. Daca vrei iti trimit schema care am primit-o de la Nitzi pe mail. Dar tot nu stiu codurile tranzistorilor.

Sa auzim de bine ! Bafta !
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 12 Jan 2011, 20:55

salutareeee...

Pana la urma am renuntat la mosfet...dar...sper sa nu fi facut o prostie: din lene sa nu mai desfac gearboxul am lasat firele subtiri de la tragaci si am facut legaturile asa...celelalte fire, de la motor si baterie sunt ok, insa doar alea de la tragaci sunt subtiri...credeti ca voi avea probleme?
Image
Image
Image

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 14 Jan 2011, 00:17

Dupa indelungi cugetari si meditatii...am ajuns la concluzia ca voi avea probleme cu firele subtiri de la tragaci...asa ca azi m-am dus la mikado, mi-am luat cablu de 1 si pistol de lipit, si m-am apucat sa refac tot cablajul la replica...

So, am pus si o siguranta de 20A, plus cablaj nou...ma gandesc ca nu ar trebui sa mai am probleme...cel putin o perioada...Acum o sa o testes un pic asa, fara mosfet, si daca vad ca merge ok, o las asa...daca nu merge cum vreau eu...bag mosfet...

Mai vedem noi...
Image
Image
Image

Return to “Beginner's Corner”