Buna,ce parere aveti despre REPLICA asta?

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Re: Buna,ce parere aveti despre arma asta?

Postby gotcha » 30 Jun 2010, 10:59

lory, il ai pe FOXY de pe forum care este tot din sfantul gheorghe. Poate te ajuta el sa te decizi si sa vezi ce si cum. Sa pui mana pe o replica, sa vezi ce stie ce face si cat face ...
Despre replicile second hand, pot sa spun ca sunt la fel ca masinile second hand, pot sa te tina cat una noua, sau sa cedeze dupa putin timp.
Cel mai bine e sa le testezi inainte sa dai banii.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

lory86
Officer Cadet

Re: Buna,ce parere avetu despre arma asta?

Postby lory86 » 30 Jun 2010, 12:45

Da da :) FOxy e cel care are. Am un prieten care i-li cunoaste,parca e coleg la armata.

Dupa ce pot sa-mi dau seama ca o replica e pentru CQB sau pentru woodland?Daca am inteles bine CQB e joc in cladire.Daca am gresit cineva sa ma corecteze??Care e diferenta intre 2 replici?

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 30 Jun 2010, 14:33

Pai replicile pentru Close Quarter Battle (CQB) sunt in special cele cu teava scurta, sau proiectate pentru angajamente pe distante scurte. Pistoale, shotgunuri, sub-machine gun (SMG) ... Mai nou au aparut o serie de arme de asalt modificate care in mod normal au munitie puternica si sacrifica precizia pe distante mari si acestea se incadreaza alaturi de SMG-uri la categoria noua Personal Defence Weapon (PDW)
In general replicile de airsoft tind sa copie proprietatile armelor reale. In consecinta, replicile pentru CQB, sunt replici ale smg-urilor, cel mai renumit fiind copii dupa H&K mp5.
La CQB mai intervine in airsoft limitarea de viteza. Daca vrei sa tragi in cladire pe foc automat, replica nu trebuie sa depaseasca 90m/s.
La woodland, datorita distantelor mai mare de lupta se intampla sa se lupte lumea la distante mai mari. Aici o replica mai puternica de obicei are raza mai mare de actiune.
Dar si puterile sunt limitate dupa cum urmeaza.

Noi incercam sa jucam dupa regulamentul Sad Bunneh, pentru ca este folosit pe larg la cam toate eventurile nationale. Acesta prevede in functie de vitezele(puterile) replicilor, distante sub care nu ai voie sa folosesti replica.
Im mare este cam asa:
*foc automat
pana la 110 m/s - MED 1m
pana la 125 m/s - MED 7m
pana la 140 m/s - MED 14m(doar machinegunurile au voie sa atinga aceste viteze)
*foc semi-auto/bolt-action
pana la 110 m/s - MED 1m
pana la 125 m/s - MED 7m
pana la 140 m/s - MED 14m (viteza maxima pentru categoria DMR)
pana la 150 m/s - MED 14m (sniper)
pana la 170 m/s - MED 25m (viteza maxima pentru snipere)

Mentiune care nu este in regulament:
De obicei la eventuri in cladiri se introduce limitarea la semi-auto pentru toti care au replici peste 90 m/s

Stiu ca tentatia este sa iti cumperi o replica foarte puternica, dar gandeste-te si pe termen lung ce rol vrei sa ai in echipa, la terenurile pe care le vei frecventa, si daca vrei sa participi la evenimente nationale si sa te incadrezi in aceste reglementari.

Bafta !
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 30 Jun 2010, 22:34

Daca publicati un eveniment ,intrarea cat costa? Si deobicei cat tine un eveniemnt?

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 01 Jul 2010, 08:48

Recomandarea mea:
hai intai la un joc, vezi daca iti place, apoi vezi daca ai chef si de un eveniment mai mare.

Nu iti zic asta din rautate, dar pentru evenimente intervin o groaza de reguli particulare eventului. De exemplu nu se joaca decat cu midcap-uri pentru replici de asalt, sau low-cap pentru DMR ... etc ... depinde de eveniment.

Sunt la sectiunea de evenimente si de pe forumul asta vreo 3 evenimente nationale anuntate. Unul din ele este chiar in acest weekend. Dar la asta din weekend se duc profesionistii, adica evenimentul era de fapt un concurs intre trupele de elita ale politiilor din mai multe tari si in ultimele 3 saptamani s-au gandit sa il deschida publicului si sa-l transforme in eveniment airsoft. ;)

Mai discutam pe tema evenimentelor in timp ...
Image
Image

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 01 Jul 2010, 12:41

Nu la evenimeta nationale m-am gandit.Am vrut sa spun asa cand deobicei va intalnit sambata/duminica la o partida (just for fun),la BV.Bineinteles ca mai astept cu o mare eveniemnt cum ar fi si saptamana asta :) .

cazakstan
Fondator

Re: Buna,ce parere aveti despre REPLICA asta?

Postby cazakstan » 01 Jul 2010, 17:30

prietene intrarea nu costa nimic la intalnirile noastre citez ''just for fun''. vine cine este pasionat de airsoft si cine vrea.poti sa iti aduci si prietena sotia amanta etc, sa joace sau sa stea pe margine si eventual daca vrea sa faca poze.daca ai replica foarte bine iti iei un suc o apa tigari daca fumezi de mancare etc, ce crezi tu ca ai nevoie ptr cel putin 4 ore EXCLUS BAUTURI ALCOLICE (in timpul evenimentului nu se consuma bauturi alcolice, dupa joc poti sa bei cat vrei) daca nu ai replica vorbesti din timp cu unul care are la inchiriat replici ca sa iti rezerve una si trebuie doar sa ii dai banii cat iti zice ptr inchiriatul replicii. sper sa ne vedem pe teren.
Image
Image

inteligenta ma urmareste dar.... eu sunt mai rapid ca ea

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 01 Jul 2010, 17:37

si prima oferta de joc liber anuntat in zona specifica a forumului http://www.airsoftbrasov.ro/viewtopic.php?f=8&t=459

Bafta !
Image
Image

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 01 Jul 2010, 22:00

Am inteles acum.AM intrebat fiindca am vorbt cu Foxy si el parca mi-a zis ca intrarea la o partida e 50Ron.
Duminica asta lucrez :( . Am gasit la Bv si un om care vinde echipament (veston/pantaloni),asa ca nu mai trebuie mult si ne vedem la teren.
Replica inva nu am,asa ca ramane sa inchiriez. Sper ca la urmatorul meci o sa fiu acolo.

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 02 Jul 2010, 08:31

Deci la meciuri intrarea e 50 ron daca inchiriezi, si numai daca inchiriezi, si aia 50 ron reprezinta costule bilelor care le folosesti si inchirierea unei replici.
Daca vi cu ale tale, e gratis, moka, etc ... mai stii sinonime, pe mine ma ocoleste inspiratia acum ;)

Bafta ! Nu uita de ochelari de protectie, pielea se reface, ochii NU :( Fara ochelari pe figura nu te primeste nimeni la joc.
Image
Image

cazakstan
Fondator

Postby cazakstan » 02 Jul 2010, 10:08

dar daca inchiriezi replica baietul care iti da replica iti da si ochelari de protectie daca nu fa-ti rost de unii dar nu orice panarama. pune-i jos si trage in ei de la 1-2 metrii vreo 4 bile. daca nu au nici ceam mai mica zgarietura hai cu ei la joc daca au arunca-i sau foloseste-i la altceva.
Image
Image

inteligenta ma urmareste dar.... eu sunt mai rapid ca ea

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 02 Jul 2010, 19:35

Se pare ca o sa am destul bani pentru o replica.(asta o sa stiu dupa ce am dus masina la reparatii :D,sper ca nu are probeleme mari :-s ).
Despre replica asta ce parere aveti?

http://www.airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1712

E bun pentru woodland?Stiti la ce refer,la dinstante mai mare e ok?Sau nu bate mai mult de 20-30 de metri?

Un prieten vrea sa cumpere replica asta.

http://www.airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1710

Intrebarea tot aceea e.

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 02 Jul 2010, 19:52

Crazy.Bullet wrote:Eu am un astfel de MP5 ... ti-l recomand cu cea mai mare sinceritate si incredere. Ia-l fara probleme. Am unul de vreo 2 luni si numai cu el joc. Am tras peste 12000-14000 de BB's ca are ROF-ul foarte mare si e ca nou. Classic army .. spune tot.

Cam la ce dinstanta bate?Sau nu ai masurat?

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 02 Jul 2010, 20:20

Eu caut o replica pentru woodland.de aia am intrebat.Atunci Mp5 va fii a doua replica,fiindca mai intai vrau unu pentru distante mai mari.
De aia caut un M16.Daca are cineva niste linkuri va rog postati aici. pret sa fie cam 500-600 Ron :)

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 04 Jul 2010, 16:29

Cam cat m/s trebuie sa aiba o replica ca sa fie bun pentru woodland?80-90m/s e bun pentru CQB,nu?
Distanta la cat bate o replica depinde de viteza cu care trage ,sau nu neaparat?

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 05 Jul 2010, 08:20

Distanta la care bate o replica este data in general de viteza replicii si de greutatea bilelor folosite.
Bilele mai grele tind sa-si pastreze mai bine energia pe distante mai lungi...

In fine, mergand pana la absurd, distanta la care lovesti tine si de obrazul celui lovit :) Sunt specimene care nu recunosc decat daca ii lovesti bine de tot. Ma bucur ca aceste specimene nu prea le gasesc pe teren. Marea majoritate a colegilor de pe teren inteleg ca este un joc. ;)
Image
Image

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 05 Jul 2010, 18:54

Daca cumpar o replica second hand,poate sa aiba o defectiune pe care sa nu observ cand o incerc ??De ex. la porba functioneaza i-li duc acasa si nu o sa mai functioneaza.

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 05 Jul 2010, 19:04

Eu am un M4 luat la mana a doua....functioneaza perfect...nu am avut probleme cu ea deloc..deci daca ai noroc...poti gasi o arma destul de buna care sa nu-ti faca probleme....
WHO'S MY DADDY ??.....RUSSELL !!

Image

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 09 Jul 2010, 20:11

Can soseste o replica nou,ce e de facut inainte de a folosi?In afara de reglat ho up,trebuie aplicat undeva ulei silicon(in teava,in hop up)Sau o replica proaspat scos din ambalaj e gata pentru actiune?Acumulatorul trebuie format?
Si daca am inteles bine nu e recomandat ca sa joc cu replica la -0 grade.E adevarat?

Pana la urma am decis sa iau replica asta;
http://www.airsoft.ro/productdetails.php?idprodus=1712

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 09 Jul 2010, 20:50

Cand soseste o replica noua, daca stii sa o intrii in ea, ar fi bine sa o verifici sa functioneze bine.
Altfel, doar de dacut formatarea la baterie dupa manual, sau doar sa o incarci si sa o verifici ca scoate bile pe teava :)
Nu uita, poarta tot timpul ochelari de protectie cand tragi cu bile. safety first, si pentru tine si pentru cei din jur.

In rest, te asteptam pe teren!
Image
Image

Return to “Beginner's Corner”