Buna,ce parere aveti despre REPLICA asta?

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
lory86
Officer Cadet

Buna,ce parere aveti despre REPLICA asta?

Postby lory86 » 26 Jun 2010, 19:20

Buna,inca nu am jucat airsoft.Vreu sa cumpar o arma.Am uitat pe mai multe forumuri si am inteles ca armere JG sunt cele mai bune.
Am un lint varog sa uitari si spuneti o parere ,dace e bine sau nu.Daca cu o astfel de arma pot sa particip si eu la jocuri.
Am mai vazut ca sunt si care recomanda un alt incarcator si baterei decat cele in chit. Merci.

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Re: Buna,ce parere avetu despre arma asta?

Postby BogMor » 27 Jun 2010, 15:01

Depinde foarte mult pretul, intr-adevar JG sunt replici de o marca de consum. Merg pana la o anumita limita, iar apoi au nevoie de intretinere. Pentru inceput sunt bune si cele JG. Daca totusi vrei sa investesti pe termen mai lung si in calitate, poti alege si alte marci mai scumpe.

PALA
BAT - ECHIPA

Postby PALA » 27 Jun 2010, 15:46

Eu am un M4A1 de la JG..luata la mana a doua..a fost si este intretinuta....sunt f multumit de ea...are o cadenta de tragere f buna...are 390-400 FPS....
WHO'S MY DADDY ??.....RUSSELL !!

Image

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 27 Jun 2010, 17:53

Inca o itrebare.
Replica Mp5A4 by Cyma are o putere de : 350fps with 0.2g BB cam la cate m trage?

Info:
CM027-A4 (MP5 A4)
Manufacturer : CYMA
Body Material : Plastic ABS,
Gear box : Metal
Power : 350fps with 0.2g BB
System : Electric ( semi/ full automatic )
Weight : 4 kg with box
Magazine : Hi cap double magazine 250rd + single magazine
Battery and Charger : Included
Adjustable Hop up : Yes
TM compatible Hop up : Yes

kalmi
Fondator

Postby kalmi » 27 Jun 2010, 19:28

Eu te sfatuiesc sa vii macar la un meci. Acolo vei vedea si de ce nu incerca mai multe replici. Ajuta la luarea unei hotarari. Vei vedea ce iti place, cum ti se potriveste replica, greutatea, cum se "muleaza la personalitatea ta". Din experienta iti spun ca alegerea unei replici potrivite nu este chear usor. Urmareste sectiunea despre evenimente si meciuri si anunta-ti prezenta. Mai vorbim. O zi buna.
Vorba multa, bani putini

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 27 Jun 2010, 20:47

kalmi wrote:Eu te sfatuiesc sa vii macar la un meci. Acolo vei vedea si de ce nu incerca mai multe replici. Ajuta la luarea unei hotarari. Vei vedea ce iti place, cum ti se potriveste replica, greutatea, cum se "muleaza la personalitatea ta". Din experienta iti spun ca alegerea unei replici potrivite nu este chear usor. Urmareste sectiunea despre evenimente si meciuri si anunta-ti prezenta. Mai vorbim. O zi buna.

2 tipuri de replici i-mi place. M4A1 Carbine de la JG si MP5A4 de la Cyma.
http://www.airsoftneamt.ro/eco/index.ph ... ductId=960
http://www.airsoftneamt.ro/eco/index.ph ... ductId=829
Dintre aceste 2 vreau sa cumpar una,si nu stiu care.

Si mai vreau sa cumpar un Glock 18C ver.II by CYMA,pentru side arm.
http://www.airsoftneamt.ro/eco/index.ph ... ductId=293

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Postby T.N.C. » 27 Jun 2010, 21:37

Ambele replici sunt bune dar totusi sunt destul de diferite. Dupa cum a zis si kalmi hai la o intalnire, pune mana pe fiecare ca avem si asa ceva unii dintre noi si sigur te vor lasa sa tragi cateva bile si atunci poate te hotarasti.

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 27 Jun 2010, 22:34

Sper ca aveti rabdare cu mine :D fiidca mai am intrebari :P .

Ce e diferenta intre Gearbox v.2 si Gearbox v.1 ?? Gearbox v.2 e mai bun sau nu....???

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Postby BogMor » 27 Jun 2010, 22:44

Teoretic da, exista si v3. Angrenajele din interior ar fii si modelul de camasa metalica de la Gearbox.
De obicei te uiti la ce V ai, cand incepi sa umbli dupa piese de schimb :)
Piesele metalice sunt cele mai bune, rulmenti la rotite, pistoane metalice, arcuri cu capete cu rulmenti etc.
Cand discutam despre replici cu 500 lei, nu avem din astea de mai sus, ci majoritatea pieselor sunt din plastic si la socuri/trageri ciobenesti/frig pot crapa foarte usor.

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 28 Jun 2010, 11:04

La replica asta gearbox e din metal nu?Costa numai 400RON.

[moon]
Fondator

Postby [moon] » 28 Jun 2010, 11:06

replicile pentru airsoft trag pe o distanta de max 50-60 m
Game mode on !

BogMor
BAT - CLUB

Postby BogMor » 28 Jun 2010, 11:15

lory86 wrote:La replica asta gearbox e din metal nu?Costa numai 400RON.

Magazinele pot sa scrie orice la datele tehnice. Cuvantul "Metal" inseamna metalul de deasupra. Dar in interior mai sunt multe piese. Urmareste te rog aventura de schimbare de piese la un SCAR (Dboys) si un M16 (Dboys) si vei vedea ce se afla intr-un gearbox. Succes.
viewtopic.php?f=12&t=308

Iti repetam: cu cat pretul este mai mic, cu atat este o "trompeta".

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 28 Jun 2010, 11:42

Cam de la ce pret incep replici care au gearbox metal?I-mi poti trimite cateva exemplare ??M4,M16 sau MP5.

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 28 Jun 2010, 12:19

salut, lory, in primul rand, scuze ca nu pot sa raspund des, dar ...

Daca vrei de la airsoftneamt.ro, ai mare grija sa fie replica pe stoc, ca ei nu au mai nimic. Iti iau banii, si stai dupa replica pana iti soseste.
Prima si ultima oaraca cand am apelat la serviciile lor, figura pe site replica ca fiind pe stoc, apoi mi-au telefonat ca nu-i. Am asteptat sa le vina lor, apoi mi-au trimis-o mie.
Recomand sa ai mare rabdare cu ei. Costumul de camunflaj avea de asemenea probleme, marimea lor XL era ceva de genul marimii 60+ si a trebuit sa o modific la croitor. Bilele primite nu au fost cele cerute ... Pe langa asta sunt foarte ostili ca si magazin. Nu prea il recomand. Nu primesti nici factura in colet indiferent ce cumperi ... Cam degeaba ofera si garantie ...

Cei care par scumpi, cei de la airsoft.ro sunt cei mai profi de la noi.
Exista o sectiune de magazine pe forum, de unde poti studia magazinele disponibile si cele care mai exista.
Mai exista si un forum national forumul ASR unde au deasemenea o sectiune de magazine online, insotite de comenturi si experiente ale cumparatorilor.

Acum sa ne intoarcem la problema de fata, achizitionarea unei replici.
Inainte sa iti cumperi replica gandeste-te ce rol ti-ar place sa joci. (Am vazut foarte multi care se cred sniperi la primele 2 jocuri, ca sa observe ca rolul ala nu e de ei.)
Acum ca stii cam ce ti-ar place sa joci, intrebarea este daca ai tras macar cu o replica sa vezi ce stie, si ce poti face cu ea. Vrei un mp5 sa dobori pe unu la 60 metrii ... nu o sa se intample. mp5 e replica de CQB, ar trebuii sa lovesti tinte pana in 30 metrii, si poate sa mai tragi o rafala sanatoasa sa poti lovi o tinta pe la 40-50 metrii.

Avantajele mp5-ului sunt altele decat precizia sau puterea si stau in greutatea replicii, iti ofera mobilitate. Daca esti un alergator constant o sa o apreciezi, poti sa alergi cu ea, sa tragi in mers samd ...
Dejavantaje sunt cateva, si anume ca in paduri vei fi vazut si doborat de jucatori care sunt in afara razei tale de actiune. Astea le vei descoperii cu timpul.

Acum, vrei o jucarie full metal, o sa te coste, vrei un plastic care sa te tina, se gasesc variante destule. Chinezariile sunt ieftine si se gasesc relativ usor si piese de schimb la pret mic.
Acum m-am uitat si pe lista ta de preferinte. Deocamndata iati gandul de la side arm. Daca iti iei o replica puternica, merita, altfel degeaba il porti.
Am vazut si foarte multi jucatori care isi poarta pistolul doar pentru look, fara sa-l scoata la meci. No comment on that.
Despre gearbox de metal... Cam toate replicile au gearbox din metal, sau asa se lauda, DAR, unele au in loc de unele mici piese, plastice care se uzeaza in timp sau care cedeaza la upgrade-uri.
Un gearbox full metal, cu toate piesele metalice, este in general necesar la upgrade-uri, si modificari puternice aduse replicii. Dar astea nu sunt de discutat acum.
Orice alegere vei face, va fi alegerea corecta daca vei fi multumit de replica. :)

Depinde acum si ce suma vrei sa investesti in acest joc, si cat de des vrei sa participi la jocuri, altfel poate renteaza doar sa inchiriezi.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

cazakstan
Fondator

Postby cazakstan » 28 Jun 2010, 15:27

cum au spus toti baietii vino o data la o intalnire vezi cum arata replicile cu care te acomodezi mai bine etc. plus de asta vezi ca se mai gasesc si replici bune si la mana a doua nu neaparat noua pentru inceput. de exemplu si eu am un M16 de vanzare si mai stiu baieti care mai au replici de vanzare
Image
Image

inteligenta ma urmareste dar.... eu sunt mai rapid ca ea

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 28 Jun 2010, 17:36

Informati despre product?

BogMor
BAT - CLUB

Postby BogMor » 29 Jun 2010, 10:53

FLORIN
Fondator

Postby FLORIN » 29 Jun 2010, 20:15

eu am o replica AK 47 metal si lemn a costat 138 de euro sunt multumit de ea 127 m/s pe crono are cam 3 kg daca esti prin brasov te invit intr-o seara sa o vezi sa tragi cateva bile
te sfatuiesc sa vii sa vezi toate replicile pe care le avem sa joci cateva jocuti cu replici inchiriate sunt o multime de variante si sa vezi despre ce e vorba
nu te grabi sa cumperi iti spun asta din proprie experienta am luat teapa cu 10 replici luate din germania
numarul meu de tel e 0745078336 te astept

lory86
Officer Cadet

Postby lory86 » 29 Jun 2010, 20:35

Merci pentru oferta.Sunt din sfantu. Defat suntem doi care vrem sa incepem airsoftul,si am gasit un prieten aici la Sfantu care are niste replici so o sa incerc.
Cel mai bine im-i place replica M16....600-700 Ron o sa am pentru a arma,fiindca mai trebuie si echipament :D
Arata bine si replica pe care o vinde Cazakstan.

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Postby T.N.C. » 29 Jun 2010, 21:14

Pai replica aia este un m si unul bun care noua nu o gasesti la 600 numai bateria fiind peste 200 de lei.

Return to “Beginner's Corner”