Mai multe nelamuriri.

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
oresti
Airsofter
Replici airsoft si echipament: PL SAW Paratrooper
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Mai multe nelamuriri.

Postby oresti » 16 Mar 2010, 19:00

1. Avem voie cu arme care folosesc bile de .23-.25? nu de alta dar Sig Sauer 556 pe care il am foloseste aceste bile.

2. Se pare ca acest game se bazeaza in totalitate pe fair play. Esti lovit- te declari lovit. Ce se intampla cand inamicul lovit nu iese din joc? este depistat de arbitri? este 'parat' dupa joc? :lol:

3. Cum procedezi cand ramai fara bile sau acumulator?

4. Ai voie sa cari mai multe arme si sa le si folosesti? ex: un Saw si un pistol sau un MP5K ?

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Re: Mai multe nelamuriri.

Postby T.N.C. » 16 Mar 2010, 19:06

1. Poti folosi ce greutate vrei ca toate au acelasi calibru
2. Cand prinzi un nemuritor (ca asa se cheama astia) ii umplii bine bine costumu de bile pana urla MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORT IN ... ca sa le simta si sa recunoasca tura viitoare
3. Pentru orice problema iesi din joc indiferent de problema.
4. Cat te tine carca

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 16 Mar 2010, 19:08

T.N.C. wrote:1. Poti folosi ce greutate vrei ca toate au acelasi calibru
2. Cand prinzi un nemuritor (ca asa se cheama astia) ii umplii bine bine costumu de bile pana urla MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORT IN ... ca sa le simta si sa recunoasca tura viitoare
3. Pentru orice problema iesi din joc indiferent de problema.
4. Cat te tine carca

hehe. Incepe sa imi placa :mrgreen:

ciubicu

Postby ciubicu » 16 Mar 2010, 19:16

Daca apar discutii intre tine si nemuritor, iar tu esti 100% convins ca l-ai nimerit si nemuritorul stie asta, cel mai bine e sa ii spui prieteneste sa iasa afara ca l-ai nimerit.Fair play-ul il va face sa isi ceara scuze si sa se declare mort.Daca nu face asta....faci ce a zis TNC...
Normal e ,atunci cand apare un conflict de orice natura, sa iasa din joc cei care au o problema si sa discute in safe zone...

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 16 Mar 2010, 19:19

ciubicu wrote:Daca apar discutii intre tine si nemuritor, iar tu esti 100% convins ca l-ai nimerit si nemuritorul stie asta, cel mai bine e sa ii spui prieteneste sa iasa afara ca l-ai nimerit.Fair play-ul il va face sa isi ceara scuze si sa se declare mort.Daca nu face asta....faci ce a zis TNC...
Normal e ,atunci cand apare un conflict de orice natura, sa iasa din joc cei care au o problema si sa discute in safe zone...

:lol: :lol: :lol: sa aduc spray lacrimogen , just in case? :lol: :lol: :lol: joke.

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 16 Mar 2010, 19:22

T.N.C. wrote:2. Cand prinzi un nemuritor (ca asa se cheama astia) ii umplii bine bine costumu de bile pana urla MOOOOOOOOOOOOOOOOOOOORT IN ... ca sa le simta si sa recunoasca tura viitoare

asta este indicat sa se faca la a 2-a sau a 3-a abatere, dupa o discutie la sfarsitul rundei.Nu o recomand din prima.
Perks: [Quartermaster] [Jinxed] [Fragile] [Combat journalist] [Celebrity=S.T.A.L.K.E.R. 09]

ciubicu

Postby ciubicu » 16 Mar 2010, 19:23

Au am un dispozitiv cu electrosoc....just in case...

T.N.C.
Airsofter

Postby T.N.C. » 16 Mar 2010, 19:27

Scuze am uitat sa precizez ca nu se ard nemuritorii chiar din prima. Ai grija totusi ca si nimeritorii (cei care incep sa tipe ca te-au nimerit) merita cam aceeasi soarta.

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 16 Mar 2010, 19:30

T.N.C. wrote:Scuze am uitat sa precizez ca nu se ard nemuritorii chiar din prima. Ai grija totusi ca si nimeritorii (cei care incep sa tipe ca te-au nimerit) merita cam aceeasi soarta.

:lol: Total Chaos.

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 16 Mar 2010, 21:31

Se lamureste dupa ce apari pe teren si vezi cum decurg "ostilitatile" ;)
Si la Paintball poti sa nu recunosti imediat ca ai murit si sa mai imparti cateva bile de razbunare inainte sa iesi. Deci daca o iei asa cam tot aia e.
Inca nu am jucat la brasov cu arbitrii, dar cred ca va terbuii sa incep sa port vesta reflectorizanta vreo cateva runde in curand :), daca nu pentru nemuritori si nimeritori, pentru a explcia si ajuta sa se respecte niste reguli elementare.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Postby BogMor » 16 Mar 2010, 23:40

1. Da, in functie de greutate si marca, bila are traiectoria mai fixa si viteza diferita. Ca la pescuit, bagi o pluta diferita daca bate vantul sau prinzi giganti :)

2. Au raspuns deja restul: nemuritori, nimeritori, se mai injura si uneori se trage pentru siguranta. Incepatorii de obicei sunt loviti, au moment de judecata (sa iasa sau nu), cauta sa vada de unde a fost nimerit si la a doua bila luata se dau loviti.

3. Regula la inchirieri spune sa iesi (te autodeclari lovit) si sa realimentezi. Mai multe bile, vanzari mai mari. La jocurile generale se accepta sa ai munitie suplimentara cu tine. La altele, nu, doar ce ai in incarcatoare (si alea mid-cap sau low-cap). Se poate intampla sa ti se blocheze replica, e ca si cand nu mai ai bile. Poti continua jocul, dar joci doar la "bang" (apropiere de inamic pana sub distanta de 10m) sau stai pitit in punct strategic si comunici cu ceilalti. La acumulator e mai greu, trebuie sa iesi sa iti iei altul (propriu sau imprumutat).

4. Da. Back-up la punctul 3 sau replica mica in spatiu limitat. Daca esti cu sniper nu prea ai spatiu de manevra sau tragere rapida.

Succes

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 17 Mar 2010, 18:08

O alta intrebare;

daca esti lovit in mana,picior,posterior esti 'mort'?

T.N.C.
Airsofter

Postby T.N.C. » 17 Mar 2010, 19:35

Pai mai bine citeste regulamentul sau mai bine zis invata regulamentul mai ales acum cand te-ai hotarat sa devi membru BAT. Gasesti acolo lamuriri pentru aproape orice iar la ceea ce nu gasesti te lamutim noi.

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 17 Mar 2010, 19:52

T.N.C. wrote:Pai mai bine citeste regulamentul sau mai bine zis invata regulamentul mai ales acum cand te-ai hotarat sa devi membru BAT. Gasesti acolo lamuriri pentru aproape orice iar la ceea ce nu gasesti te lamutim noi.

L-am citit dar sunt batran si uit repede. :lol:
Ma duc sa imi fac temele.

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Postby BogMor » 17 Mar 2010, 23:52

oresti wrote:O alta intrebare;
daca esti lovit in mana,picior,posterior esti 'mort'?

Raspunsul este da.
Ar mai fii cazurile cand poti sa fii 'mort', dar care pot fii sau nu active, in functie de joc/scenariu/regula:
- daca iei bila in replica
- lovirea de catre un coleg de echipa (friendly fire)
- ricoseu din pereti/podea

Am pus in partea superioara a categoriei, linkuri la regulamente. Succes

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 18 Mar 2010, 19:29

ok, inca una;

1. vad peste tot green gas, red gas , gun gas si mai apare si unul care are un smoke grenade alimentat cu green gas. Din cate inteleg eu, este folosit la replicile pe gaz dar cum ar functiona un smoke grenade cu green gas?

2. green gas'ul se poate folosi la fel ca power gas'ul sau este unul si acelasi ?

sper ca nu va plictisesc:

3. ok, cat incarci o baterie ca sa ajunga plina? Clar conteaza incarcatorul si amperajul bateriei. E vreo problema daca o lasi mai mult decat necesar?

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 18 Mar 2010, 22:40

oresti wrote:3. ok, cat incarci o baterie ca sa ajunga plina? Clar conteaza incarcatorul si amperajul bateriei. E vreo problema daca o lasi mai mult decat necesar?

Se poate calcula simplist asa. De dragul exemplului, pe baterie scrie 1100 mAh, pe incarcator scrie 450 mAh, asta inseamna ca ai nevoie de incarcare cam 2 ore si jumatate(2,5x450=1125mAh). Daca nu ai un incarcator care stie sa se opreasca(cum sunt majoritatea celor care vin cu replici) atunci, ca sa vezi cand bateria este plina ... orienteaza-te ca bateria se incalzeste pana devine calda. Initial bateria se incarca chimic si dupa ce s-a incarcat la maxim incepe sa degaje caldura in loc sa se mai incarce, practic ramane pe post de "rezistenta" conectata la alimentator.

E o poveste lunga, depinde si ce tip de baterie ai ... Ni-Cd, Ni-Mh, Li-Po, Li-Fe-Po, etc ...
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

Hawk
Fondator

Postby Hawk » 19 Mar 2010, 01:04

oresti wrote:ok, inca una;

1. vad peste tot green gas, red gas , gun gas si mai apare si unul care are un smoke grenade alimentat cu green gas. Din cate inteleg eu, este folosit la replicile pe gaz dar cum ar functiona un smoke grenade cu green gas?

2. green gas'ul se poate folosi la fel ca power gas'ul sau este unul si acelasi ?

sper ca nu va plictisesc:

3. ok, cat incarci o baterie ca sa ajunga plina? Clar conteaza incarcatorul si amperajul bateriei. E vreo problema daca o lasi mai mult decat necesar?

OK cu green-gasu' voi incerca sa te lamuresc eu... Am folosit in Japonia si voi folosi si aici pt. SPR MK.12

'Green gas' este de fapt Propan 98-99% + alti aditivi, in mare parte silicon.
Este o alternativa la 'Duster gas' (n-are treaba cu noul SUV aici, e gazul ala de curatat tastaturi, etc.) avand presiunea in medie de 1.5 ori mai mare. Dar aici depinde si de temperatura, la -20 Celsius nu mai e mare diferenta. Vara in schimb castigi presiune, in detrimentul efectului mag cool-down cu o replica modificata corespunzator (componente hard kick de fier/otel).
Ca sa nu mai adaugam faptul ca este inflamabil, nu se fumeaza cand ai mag cu green-gas in mana!

O varianta ideala pt. orice vreme ar fi CO2-ul regularizat in mag... astept si eu prima replica AK47/74 sa iasa si sa incerc, momentan nu exista nimic reliable pe piata.

;)
Viziteaza www.gasguns.info/forum pentru mai multe info pe GBB.
Hawk out.

oresti
Airsofter
Sig Sauer 556
PL B&T MP5K
JG KP5

Postby oresti » 19 Mar 2010, 22:40

help.

am cumparat un sig saur 556 nou. Incarc bateria, bile de .25 cum spune la carte. Ies sa il ajustez si invart de rotita de imi cad unghiile. Ba trage catre stanga, ba le imprastie pe o raza de 50cm la 15m distanta. Nu ii dau de cap. Poate fi arma, teava??? Ce parere aveti ? Sa fie un super fine tuning caruia nu ii dau eu de cap? :?

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 19 Mar 2010, 22:50

in principiu cand dai rotita la 0 (fara hop up) trebuie sa iti daca bilele dupa (sa zicem) 20 m in jos.Daca invarti un pic de ea o sa ajungi la 25 m, daca invarti prea mult o sa iti zboare in sus sau stanga, dreapta
Reglajul este destul de fin
Perks: [Quartermaster] [Jinxed] [Fragile] [Combat journalist] [Celebrity=S.T.A.L.K.E.R. 09]

Return to “Beginner's Corner”