Salutari din Spania colegilor de airsoft din Brasov

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
DivisionDelEste
Mercenary

Salutari din Spania colegilor de airsoft din Brasov

Postby DivisionDelEste » 21 Feb 2010, 22:10

Salut tuturor, ma numesc Z.G.Cristian am 23 ani si sunt intr-un club de Airsoft din cantabria (Spania) de acum 5 ani de zile. Nu e nevoie sa v-a rupeti capul cu mine in a-mi explica regulile, etc. deja le cunosc :) Oricum, o sa arunc o privire la ceea ce priveste normativa voastra, reguli de distanta si putere in FPS sa vad daca suntem in concordanta :) .
Oki, acum sa trec la celalalt subiect pentru care de fapt ma aflu aici pe site-ul vostru. Nu stiu cum decurg treburile in Romania in leg. cu airsoftul, voi banuiesc ca stiti mai bine... .Noi aici de exemplu, suntem club oficial inregistrat la guvernul Cantabriei (provincia de aici), cu numar de registru,etc.si recunoscuti de catre acesta ca drept club sportiv pentru activitati desfasurabile in aer liber.
Dispunem de teren propriu, privat pentru antrenament, misiuni, simulari sau cum le numim noi: partide. Terenul respectiv trebuie imprejmuit cu gard, sa dispuna de o singura cale de acces/intrare (poarta) si aceastea trebuie sa fie foarte bine semnalizata cu placute informative referitoare la activitatile ce au loc in terenul respectiv. Toate acestea sunt impuse prin lege, incalcarea sau nerespectarea acestor norme poate duce la amenzi de pana la 1000€ si dizolvarea clubului propriuzis. In fine, daca cineva doreste mai multe informatii, i le voi oferi cu cea mai mare placere.
Acum, eu as dori sa va intreb daca si in Romania, treburile stau cam la fel, sau e diferit...de exemplu: unde va desfasurati activitatile, ce tipuri de permise va sunt necesare pentru corecta demarare a acestora si daca exista deja vre-un club inregistrat si cunoscut de catre autoritatile romane ca fiind club sportiv, sau deocamdata e doar un simplu hobby parcticat de pasionatii armelor / replicilor de arme. Apropo, nu stiu in Romania, dar aici cuvantul ''arma'' in acest sport este total interzis. Terminul corect este replica.
Oki, cam atat am avut de spus, deocamdata, sper ca nu v-am rapit mult timp si sper ca cineva sa imi poata raspunde la intrebari fara nici o complicatie.
Ideea mea, este ca, intrun viitor apropiat, sa deschid un mic negot si sa infiintez un club la mine in oras,tocmai de aceea v-am intrebat toate acestea pentru ca ..pe la noi...inca nu au auzit de asa ceva si tuturor celor carora le-am vorbit de acest sport au ramas uimiti si in acelasi timp fascinati si dornici sa incerce.
Va multumesc anticipat si...daca nu deranjez, as dori sa va las pagina noastra web: http://www.cantabriawargames.com in cazul in care cineva doreste mai multe detalii despre noi. Singurul inconvenient este ca...e in limba spaniola :(

Va salut si va multumesc din nou,

Zoltoreanu George Cristian

T.N.C.
Airsofter
Replici airsoft si echipament: AUG-3G-PRIMARY, DESERT EAGLE-SIDE ARM

Re: Salutari din Spania colegilor de airsoft din Brasov

Postby T.N.C. » 21 Feb 2010, 22:53

Sunt primul care te saluta dar din pacate nu sunt cel mai in masura ca sa-ti raspund la toate intrebarile care le ai. Totusi se pare ca nu ai mai fost de ceva timp prin tara pentru ca dupa parerea mea a inceput sa creasca numarul adeptilor si al magazinelor. Despre joc si locurile in care "nefacem de cap" gasesti pozele si filmuletele pe site, deocamdata am profitat de bunavointa unor administratori (in special in cristian) care ne lasa sa folosim locatiile lor in care nu se desfasoara momentan nici o activitate. Si noi vrem sa devenim un club dar deocamdata suntem nevoiti sa mai asteptam legalizarea ca si sport a airsoftului. Mai multe detalii gasesti la veteranii care sunt sigur ca nu vor intarzia prea mult ca sa-ti raspunda.

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 21 Feb 2010, 23:50

Oki, mersi mult oricum, voi astepta raspunsul veteranilor :) cu siguranta ei ma pot informa mai bine. In legatura cu magazinele si adeptii in crestere, da, asta stiam deja, tu mi-ai confirmat-o acum, am auzit si de Airsoft bucuresti, Airsoft Timisoara (parca) si in ceea ce priveste magazinele, nu stiu, personal nu am vazut nici unul fizic, cum sunt aici, de ex. dar online banuiesc ca sunt si la voi o multime ca si la noi.
Doar ca, shopurile online din afara (asia, japonia) incercam sa nu le folosim prea mult deoarece am avut acum 2 ani probleme cu un lot care am solicitat si a fost retinut la granita in Italia (daca nu ma insel, nu mai stiu exact, normele si legile fiecarei tari in parte afecteaza sau nu comertul cu replici de arme, atata timp cat este vorba de tranzitarea teritoriului respectiv) iar banii care ii inaintasem cu greu i-am putut recupera.Nu stiu, va suna cunoscut tipul asta de probleme sau nu le-ati avut niciodata?
Mersi mult inca o data, sper sa tinem legatura in continuare.

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 22 Feb 2010, 08:43

Salut Cristian, bine ai venit pe la noi.
Eu o sa incerc sa iti raspund cat mai concis la intrebari
1) airsoftul inca nu este recunoscut ca sport la noi in tara, acum se incearca (cu ajutorul baietilor din toata tara) acreditarea airsoftului ca si sport si includerea lui in nomenclatori
2)cum nu este recunoscut, nu exista cluburi si asociatii care au ca activitate airsoft
3) ca regulament la noi in tara s-a adoptat si se joaca dupa SAD BUNNEH 1.0 (care stiu ca este "universal")
4) nici noi nu folosim cuvantul arma, folosim replica sau in cel mai rau caz "arma de airsoft" (cel putin incercam)
5) sunt si ceva magazine fizice, in special in bucuresti, piatra neamt si timisoara, cele mia multe sunt online
6) eu am avut ceva probleme la vama cu un colet din Hong Kong, a trebuit sa obtin o hartie de la Politie, in care sa mi se scrie ca "replicile de airsoft nu necesita nici o hartie de la Politie" (stiu, e o aberatie, dar am stat o luna pana mi-a venit hartia aia )

Cam atat, daca mai ai ceva nelamuriri suntem aici sa discutam cu tine
De unde luati replicile daca nu din China??
Perks: [Quartermaster] [Jinxed] [Fragile] [Combat journalist] [Celebrity=S.T.A.L.K.E.R. 09]

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 15:17

Salutare si mersi pentru raspunsuri, mai clare cred ca nici nu puteau fi.
M-ai intrebat de unde luam noi replicile. Hmm, majoritatea lor le cumparam on-line de la magazinele virtuale din toata Spania, preferam sa platim ceva in plus (diferenta de la 5 la 10€) dar sa nu asteptam 3 luni pana vin de unde vin, si sa nu avem nici o complicatie. Cele mai tari magazine on-line de aici, ar cam fi prin Madrid, Barcelona, La Mancha...si Asturias. Restul care sunt, sunt cam sarantoace, nu au cine stie ce. Ok, asta a fost in privinta replicilor principale sau secundare (orice inseamna imitatie de arma).
Restul lucrurilor, echipamente, uniforme, veste tactice, etc. da, le putem cumpara fara nici o problema in afara spaniei, in china, in tokyo say in SUA. Am observat ca aveti cateva shop-uri on line care le-am folosit si noi: Rsov, de ex.
si nu am avut cu ei niciodata nici o complicatie. Dar v-am zis si repet, replicile preferam sa le cerem de aici, din teritoriul spaniol ca atunci stim ca nu va interveni nici o problema iar pachetele ajung la 2 zile dupa ce s-a facut comanda. Serviciul de transport SEUR sau UPS sunt cele mai bune aici la noi si lucreaza foarte foarte bine si repede.
Mi-ar fi placut sa stiu de exemplu, de la voi, daca ati cumparat vreo data la vre-un magazin on-line din restul Europei, Germania, Franta, etc. si vroiam sa va intreb daca ati avut vreo problema la granita Romaniei cu pachetele sau au putut trece fara nici o problema. Vroiam sa stiu asta pentru vre-o viitoare cumparare de replici si trimiterea acestora catre Romania. Si nu mi-as dori sa am surpriza ca la vama mi le intercepteaza si nu da voie pachetului sa treaca :)

Banuiesc ca stim cu totii cam cum stau treburile pe la vame, cel putin la noi...ca mie anul trecut cand am plecat din Romania, mi-au luat pana si o amarata bucatica de shunca afumata care vroiam sa i-o duc lu taicamiu, deci... :)

ok, multumesc mult pentru atentia si timpul acordat, pastram legatura.

George

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 15:25

The Fucker :))) mersi pentru M.P. , bineinteles ca sunt interesat, sunt interesat de orice site sau loc sau forum care imi poate mari informatia in legatura cu airsoft-ul romanesc. Problema e ca, :oops: nu stiu cum sa iti raspund la M.P. :)) m-am tot uitat dupa ''Reply'', answer message, reply text, nimic :))) uff...tot web-ul cu care te obisnuiesti e mai usor :)))) . Tocmai de aceea ti-am raspuns aici, sa nu crezi ca nu am citit privatul sau nu vreau sa iti raspund. Cineva sa ma ajute :))))

Va multumesc tuturor pentru interes.

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 15:46

Apropo sebannu, am vazut acum semnatura ta ''Ca sa ma umplu de bani sa imi iau systema''. Imi pare rau sa te anunt dar daca as fi in locul tau, nu as face-o, am avut 2 si pe amandoua le-am vandut si la scurt timp s-au stricat. Prima data am avut in Challenge Kit de M4A1 (replica vine demontata complet, cu Cd de intructiuni pentru montaj, etc) si cei care au montat-o au fost chiar cei de la magazinul de unde am cumparat-o. Stiti ca Challenge Kit-ul nu poate suporta cilindru mai mare de 120 (cilindrul galben), iar precizia care o avea nu prea ma convins, am avut si am replici de T.M (Tokyo Marui) care sunt mult mult mai precise decat systema, nu la fel de rapide, cei drept, dar cu o precizie impresionanta.
Challenge kit-ul nu are logo-urile Systema si corecta lui functionare nu e garantizata de catre systema deoarece nu e montata de ei. E un fel de...panarama, sincer...1000€ pentru o replica care nu esti sigur daca te tine sau nu.
Apoi am vandut-o, cuiva din Gran Canarias, si la 2 saptamani i s-a stricat. Presedintele clubului nostru, are systema. Si-a cumparato anul trecul in ianuarie, si de atunci a fost de 3 ori in atelier la reparatii. O data, cilindrul de serie, o data senzorul de la mosfet care corecteaza rotatiile rotitei de actionare a cilindrului si o data declansatorul de ''Empty Magazine'' (Atunci cand tragi ultima bila, replica se opreste si nu mai poate fi actionata, decat cand o realimentezi cu incarcator plin).
Si a doua systema care am avut-o, a fost un MAX PTW care accepta cilindru de 150, cu toate ca niciodata nu i l-am pus. Am avut cilindru de 120 si va pot spune ca e prostie mare, ok, are un sunet si o cadenta inegalabila dar precizie...''0''. Si, oricat ai incerca sa o ajustezi din hop-up, tot nu vei reusi sa o faci sa traga asa cum tu ti-ai dori, si asa cum spun ei, ca in 50m nu esueaza, punct ochit, punct lovit...punct ochit punct lovit pe naiba, dar pentru propaganda ce nu fac ei :)

Totusi, daca iti doresti atat de mult systema, ai putea sa incerci copiile systema care le fac cei de la Celcius (in realitate este o systema la fel ca celelalte, corp, mecanism, teava de precizie 6,02mm, mosfet, senzor de control, etc) doar ca nu are logo systema. Am impresia, daca nu ma insel, ca are o ..panarama de dragon chinezesc :D :lol: si apoi mai sunt versiunile sportline care le fabrica tot systema, si acesta DA sunt garantizate de catre ei, doar ca..replicile au corp in ABS si nu de metal, ca PTW SYSTEMA . Daca doresti mai multe informatii, ti le voi oferi cu cea mai mare placere.

Salutari

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Postby BogMor » 22 Feb 2010, 16:27

DivisionDelEste wrote:The Fucker :))) mersi pentru M.P. , bineinteles ca sunt interesat, sunt interesat de orice site sau loc sau forum care imi poate mari informatia in legatura cu airsoft-ul romanesc. Problema e ca, :oops: nu stiu cum sa iti raspund la M.P. :)) m-am tot uitat dupa ''Reply'', answer message, reply text, nimic :) ... Va multumesc tuturor pentru interes.

Salut, erai intr-un status de supervizare pentru posturile din forum, ai trecut testul :) Cred ca acum poti trimite si Mesaj Privat. (MP)
Incerc si eu mai incolo sa iti raspund.

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 17:14

Aa, ok ok :)) mersi ca m-ai anuntat...si eu care credeam ca nu le nimeresc :P

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 22 Feb 2010, 17:25

Adevarul e ca nu visez la systema, semnatura e just for fun (cica daca o sa castig o gramada de bani daca fac toate chestionarele lor si daca mi se inregistreaza prietenii).
NU o sa ai nici o problema la spatiu EU.Am cumparat din polonia si nu mai trece prin vama coletul iti vine direct acasa.Banuiesc ca la fel e si cu Spania.
M-ar interesa sa-mi dai niste linkuri de la magazinele din spania, poate ma lipesc de ceva :D
Perks: [Quartermaster] [Jinxed] [Fragile] [Combat journalist] [Celebrity=S.T.A.L.K.E.R. 09]

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 18:31

Perfect, singura problema e ca spaniolii astia sunt batuti rau in cap si nu sunt in stare sa faca si ei un translate la paginile lor, deci, tot ce-i posibil sa gasiti totul doar in spaniola. Dar daca aveti vreo nelamurire sau sunteti interesati de ceva anume, va pot ajuta cu cea mai mare placere.

www.shermansurvival.com (Gijon-Asturias) (Aici am cumparat de foarte multe ori, am fost si la magazinul fizic si va pot spune ca e BESTIAL).
www.patrulla512.net (Magazin micutz, intr-o scara de bloc, dar cu multe produse ieftine)
www.airsoftlamancha.com (magazin on-line si fizic foarte amplu in Castilla-La Mancha)
http://airsoftelregimiento.com/tienda/ Magazin on-line si fizic in plina crestere, Basauri-Bilbao (deocamdata baietii sunt ''instalati'' intr-un mic garaj :)
www.airsoftcorsair.com Tot asa, un magazin micutz, in Santander, nu deschis de prea mult timp, dar cu multe ieftineli :)
http://shop.ehobbyasia.com/ Un foarte bun site de unde cumparam mai mereu munitie, gaz, CO2 si echipament in general. Chestia e ca taxele de trans. se ridica foarte mult, deaceea indicat ar fi sa cereti cat mai multi (daca vreodata faceti cumparaturi aici), pentru a putea imparti intre toti banii pe taxe de trans.
Si..cam astea sunt magazinele (site-urile) care le folosim noi cel mai mult aici. In afara de ehobbyasia, le-am vizitat pe toate de-alungul timpului si va garantez ca toate sunt 100% sigure. Ehobby asia nu l-am visitat ca e cam departe :)) dar am facut si acolo cumparaturi si va pot spune si de ei ca sunt foarte seriosi.

The Fucker
Meerkats Sibiu

Postby The Fucker » 22 Feb 2010, 18:58

DivisionDelEste wrote:The Fucker :))) mersi pentru M.P. , bineinteles ca sunt interesat, sunt interesat de orice site sau loc sau forum care imi poate mari informatia in legatura cu airsoft-ul romanesc. Problema e ca, :oops: nu stiu cum sa iti raspund la M.P. :)) m-am tot uitat dupa ''Reply'', answer message, reply text, nimic :))) uff...tot web-ul cu care te obisnuiesti e mai usor :)))) . Tocmai de aceea ti-am raspuns aici, sa nu crezi ca nu am citit privatul sau nu vreau sa iti raspund. Cineva sa ma ajute :))))

Va multumesc tuturor pentru interes.

Vad ca ti-a raspuns Bogmor mai eficient... :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Image
http://meerkatsairsoftsibiu.forumgratuit.ro/index.htm

Giro

Postby Giro » 22 Feb 2010, 20:38

mmm... ceva deosebit
Image

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 22 Feb 2010, 21:52

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 22 Feb 2010, 22:43

Baieti, incerc sa caut dar nu gaesc, aici la voi, regulament in privinta puterii replicilor de airsoft. De exemplu, la noi, o pusca de asalt (M4, Ak, Galil..tot ceea ce poate tine de categoria Asalt) nu are voie sa depaseasca mai mult de 350FPS (feets per Second). Apoi mitralierele automate (arme de sprijin) cum ar fi M60, MK 249, minimi, MG42,etc. au voie pana la 400fps iar pustile de precizie pentru lunetisti pot urca pana la 500fps. Si vroiam sa va intreb, daca cineva dintre voi are vre-o arma automata de gaz, daca da, ce putere v-a dat la cronograf pentru ca eu am un SCAR-L de WE cu blowback actionat pe gaz, si se ridica undeva la 390FPS.
Exista si la voi astfel de reguli sau deocamdata nu e nimic batut in cuie, nu treceti prin gronograf replicile inainte de inceperea partidelor, etc.

sebannu
CSABv

Postby sebannu » 22 Feb 2010, 22:50

viewtopic.php?f=4&t=4
la noi sunt in m/s, nu in fps

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 23 Feb 2010, 03:00

Aa ok, mersi mult pentru link, nu stiu, inca nu sunt obisnuit cu forumurile voastre :) Incerc sa ma acomodez cum si cat de repede pot.

Va pot spune ca regulamentul e cam acelasi si la noi, doar ca voi am observat ca folositi puteri putin mai ridicate (de ex. un lunetist la noi poate folosi o replica cu o putere de maxim 550fps echivalentul la 167m/s iar la voi poate folosi o replica cu o puetere de pana la 170m/s echivalentul nostru de 557m/s.
Mi-ar placea foarte mult sa jucam o data impreuna :) , si totusi...cine stie...poate s-o ivi si ocazia asta. Noi am mai organizat partide la care au participat jucatori din Franta, Portugalia si Olanda. Mega partide de 3-4 zile, chiar si acum avem o invitatie (de la alt club) la o partida foarte mare in care am inteles ca anul trecut s-au folosit vehicule militare autentice pentru transportul/evacuarea trupelor din teren. Cine stie...poate vom avea vreodata onoarea si privilegiul de a v-a cunoaste si a juca si cu voi.
Mersi inca o data pentru informatii baieti.

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 23 Feb 2010, 15:41

De azi Aisoftul este sport oficial si in Romania. In curand o sa apara si normativele pentru sport. Ideea este ca deja cluburile sportive pot sa apara in forme legale, la noi in tara.
Deci daca vrei sa te apuci de asa ceva la noi ... bafta.
Mai exista unii care nu stiu cum facusera dar cica aveau si airsoft in oferta ... http://www.arsenalpark.ro/ ... pentru oameni cu prea multi bani.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

DivisionDelEste
Mercenary

Postby DivisionDelEste » 26 Feb 2010, 17:36

Pai ce sa zic, e o veste chiar foarte buna asta sincer, dar..ai putea sa concretezi putin ''faptul ca este de-acum inainte legal''? A fost publicat in vre-un monitor oficial, ceva? Daca ai vre-un link, adresa, mi-ar fi de mare folos. Si..multumesc mult! :)

BogMor
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: Am avut Dboys M14, Galil, Famas, o clona de sniper

Postby BogMor » 26 Feb 2010, 17:54

gotcha wrote:De azi Aisoftul este sport oficial si in Romania. In curand o sa apara si normativele pentru sport. Ideea este ca deja cluburile sportive pot sa apara in forme legale, la noi in tara.
Deci daca vrei sa te apuci de asa ceva la noi ... bafta.
Mai exista unii care nu stiu cum facusera dar cica aveau si airsoft in oferta ... http://www.arsenalpark.ro/ ... pentru oameni cu prea multi bani.

Normal pentru turisti se pot organiza evenimente, atata timp cat desfasori in cadrul protejat, supervizat si pe propria raspundere a turistului (hartie semnata). Eu asa am facut evenimentele de airsoft (fie tras la tinta, fie partida) de la teambuildinguri.
Ce nu am vrut sa fac ar fost sa ofer turistilor tir cu pusca cu alice, unde exista acolo clara legea armelor si munitiilor si utilizarea armei (deci nu a replicii) doar de catre proprietar.
Partea cu banii erau pentru cazare/masa si premii (arsenalpark). Din ce sa dea premiile la un concurs de airsoft?

Return to “Beginner's Corner”