AIRSOFT DE PRECIZIE

Aveti intrebari legate de airsoft? Aici e locul lor.
Forum rules
Poti gasi raspuns la unele din intrebarile tale, chiar in regulamentul oficial si in regulile locale de airsoft.
ionutz124
Mercenary
Replici airsoft si echipament: NU AM

AIRSOFT DE PRECIZIE

Postby ionutz124 » 14 Jan 2013, 22:10

Salut!
Vreau si eu sa imi achizitionez o replica de airsoft puternica si precisa pentru a trage in cutii de bere si alte chestii.
Acum va rog sa nu incepeti cu tampenii gen "noi nu iti zicem asa ceva ca te vedem la stirile de la ora 5" sau alte aberatii pentru ca este absurda ideea ca cineva sa isi ia o replica de airsoft ca sa inceapa sa traga in lume pe strada.
P.S: Puteti sa imi recomandati orice arma, nu doar pistoale desi pana zilele trecute as fi vrut mai mult un pistol.

[moon]
Fondator

Re: AIRSOFT DE PRECIZIE

Postby [moon] » 15 Jan 2013, 14:42

nu exista arme de airsoft puternice
Game mode on !

gotcha
Airsofter
Replici airsoft si echipament: SCAR-L
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 15 Jan 2013, 14:55

ionutz124 wrote:Salut!
Vreau si eu sa imi achizitionez o replica de airsoft puternica si precisa pentru a trage in cutii de bere si alte chestii.

Acest mod de abordare este cel mai rau de a intra in comunitate. :)
Raspuns: nu exista puternic si precis. Din contra. Precizia la airsoft se pierde cu puterea.
Daca vrei precizie, recomand sa iti iei ceva e gaz cu putere relativ mica ... 110m/s si precizie buna. Problema este ca iarna nu se mai expandeaza gazul cum trebuie.

Pe CO2 e mare problema cu precizia si fiabilitatea. Gazul este uscat si supapele se deterioreaza rapid. Multe din replici sunt fara hopup, deci bila iese fara nici un control pe teava si nu prea ai precizie.

Cele mai precise sunt replicile "sniper" pe arc. Replici dupa pustile militare. Dar ... daca vrei prin casa sa tragi cu ele nu prea te poti intoarce fara sa darami ceva cu teava :))
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 15 Jan 2013, 17:44

Eu iti recomand un KJW MK1 care este destul de precis pentru airsoft si puternic (125-130m/s) si are hop-up reglabil. Dezavantaj ca este pe green gas si la temperaturi sub 5 grade nu mai trage(asta ca sa fiu indulgent, nici la 10 grade nu mai trage OK). Citeste ceva de el pe net ca e plin de informatii si comentarii.
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 15 Jan 2013, 20:09

KJW MK1 mai are un mare dezavantaj ... cursa tragaciului este foarte lunga pentru pistol. Si asta o sa-ti afecteze mult precizia pentru ca in momentul focului degetul o sa fie intr-o pozitie incomoda. De asemenea si arcul tragaciului este puternic si combinat cu acea cursa lunga o sa iti genereze un mic disconfort in timp.

Recomandarea mea pentru gaurit doze ar fi tot de la KJW un M9 copie dupa Berreta. Asa ceva se gaseste de la vanzare fie pe Gaz fie pe Co2. Avantajul este ca accepta ambele tipuri de mag-uri. Astfel poti sa cumperi un mag pe CO2 si unul pe Gaz si sa te bucuri de tras dupa doze in ambele sezoane si calduros si racoros. Are hopup, suporta trasul semiautomat si pre-cock, adica poti sa tragi ciocanul si astfel tragaciul este dus la limita de declansare. Foarte bun pentru tir din acest motiv. In momentul in care ai atins tragaciul se declanseaza. Urmatorul foc este semiautomat deja.

Ar mai fi replici de Glock, care prezinta cel mai slab arc la tragaci si din acest motiv cel mai bun control al tragaciului.
Image
Image
"Always ask why. If your instructor cannot explain the context of the problem and its decision points - its time to find a new instructor."

ionutz124
Mercenary

Postby ionutz124 » 15 Jan 2013, 20:45

multumesc mult pentru raspunsuri...si eu ma gandisem la mk1 numai ca la sniper.
are avantajul faptului ca nu trebuie sa incarc dupa fiecare foc si ca ii pot modifica puterea schimband gazul.

alte pareri?

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 15 Jan 2013, 22:21

Replicile pe arc necesita armare la fiecare "foc", dar energia mecanica a arcului ramane constanta. Din aceasta cauza sunt cele mai fiabile pentru precizie la distante mai mari. Pe gaz difera in functie de cat de plin este rezervorul, de temperatura de afara, de cate focuri s-au tras si cat s-a racit sistemul samd...

Cam distanta maxima absoluta cu replici de airsoft este 100m reali, dar pentru asemenea distante trebuie investiti o turma de bani in componente pentru asa ceva.
Daca te intereseaza doar pentru distante de maxim 30 metrii si o replica electrica poate sa-ti ofere precizie. Si AEG-ul ofera si usurinta in exploatare. Doar ca sunt replici dupa arme de asalt...
Image
Image

ionutz124
Mercenary

Postby ionutz124 » 15 Jan 2013, 22:42

da, nu vreau precizie pentru distante prea mari, maxim 40m...
as fi vrut ca arma sa fie mai puternica in sensul ca de la sa zicem 15m sa sparga o sticla

gotcha
Airsofter
KAC PDW
RPK
MP5
M3
AK Spetsnaz

Side arms:
KJW - G23
WE - M1911 MEU

Postby gotcha » 16 Jan 2013, 11:24

Ele nu sunt facute sa sparga sticla. Aia este destinatia lor. Sa fie facute sa poti sa te joci om contra om si sa nu fie riscul sa sparga dinti sa rupa unghii sa intre sub piele. Si bilele sunt de plastic si se sparg la impact de corp dur. Daca vei folosi bila din alt material decat plasticul acela casant, intrii sub incidenta legii armelor si munitiei, chiar daca folosesti o replcia de airsoft. Pe langa asta si distrugi replica pentru ca o sa se distruga teava interna din cupru sau aluminiu (metal moale)
Cele mai multe intamplari de genul dinte crapat sau bila sa lase urme sau sa rupa pielea, sunt pur si simplu accidente si foarte rare la numarul de bile care ajung pe participanti. De aceea singura protectie obligatorie este cea a ochilor. Si nu cu ochelari de sticla din cauza ca se pot crapa sau sa sara aschii din ei.

Daca vrei sa spargi sticla si sa traga tare, mergi pe arme cu munitie alica de plumb sau fier. Alea necesita permis de port arma pentru ca sunt incadrate ca arme de autoaparare.
Image
Image

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Postby chelu » 16 Jan 2013, 20:18

Si cam asta ar fi tot, cred. Ionut, ar fi interesant totusi sa ne spui si cate ceva despre tine, gen de unde esti, student sau nu, etc. Sunt niste campuri la profil care se completeaza foarte usor.
Nu ne-o lua in nume de rau, dar asa suntem noi, mai conservatori.
Image
Image
Image

ionutz124
Mercenary

Postby ionutz124 » 16 Jan 2013, 23:01

"Rango" eu am scris la profil ca sunt din Pitesti dar acum nu stiu de ce nu apare...

Pana la urma cred ca o sa iau mk1... cam de ce este nevoie pentru a ii pune o luneta?

FLORIN
Fondator

Postby FLORIN » 17 Jan 2013, 00:04

la ce cerinte ai tu cred ca ar trebui sa te duci la politie sa procuri un permis de port arma nu cred ca airsoftul este pentru tine nu sunt rau dar noi nu tragem dupa sticle
Cum sa fiu cuminte?!
De mic il vedeam pe Tarzan plimbandu-se dezbracat
Cenusareasa venea acasa la 12 noapte
Pinochio zicea minciuni
Aladin era hot
Batman mergea cu 320 de km la ora
Alba ca Zapade locuia cu sapte barbati
Popeye fuma si era tatuat
Prea tarziu!
Nu e vina mea,este vina copilariei mele!

ionutz124
Mercenary

Postby ionutz124 » 17 Jan 2013, 11:39

nu am zis ca vreau sa trag dupa sticle, oricum e cam periculos pentru ca bila poate ricosa foarte usor...
am vrut sa specific cam ce putere as vrea... de exemplu un wesson ar sparge foarte usor niste sticle, dar are precizie 0...

T.J.
BAT - CLUB
Replici airsoft si echipament: -> L96 Shadow Ops <150 m/s>
-> CM 0.48 <120 m/s>
-> Socom gear 1911 <90m/s>
-> Sig p226 <90 m/s>
-> M16 ICS < DMR >
-> Glock 23
-> Glock 34
-> Mk23 Shadow Ops
-> Mk23 Black

Postby T.J. » 17 Jan 2013, 12:44

Amice, ca sa iti explic de ce e lumea asa de suparata..
Airsoftul este gandit sa tragi in lume nu in sticle / tinte / caini / cocalari. pentru exemplele de mai sus recomand tir / prastie / parnaie / alti cocalari.
Ideea ca tu vrei sa spargi sticle in curtea din spate sau mai stiu eu ce , nu ne intereseaza , nu isi are locul pe un forum legat de airsoft.
Pentru alte informatii iti recomand sa incerci echipele din Pitesti ( ca ei sunt de treaba si mai aprope de tine ca sa iti dea una peste cap sa te trezesti )
my2bb
ImageImage

chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Postby chelu » 17 Jan 2013, 13:04

ionutz124 wrote:"Rango" eu am scris la profil ca sunt din Pitesti dar acum nu stiu de ce nu apare...
Pana la urma cred ca o sa iau mk1... cam de ce este nevoie pentru a ii pune o luneta?

Pretenas, daca intradevar scriai Pitesti si apasai si butonul Save, iti garantez ca se salva si aflam si noi ceva despre tine.

Trecand peste asta, vrei sa spargi sticle? Ia-ti pistol cu alice...vrei sa scapi de umblat si facut acte, dar sa tragi cu bile de plastic care nu sparg sticle, ramai la airsoft.
Dinastia ca tine am tot vazut noi, ca nu jucam airsoft de o luna.
Ia legatura cu cei din Pitesti, sigur te mai ajuta ei sa te hotarasti, dupa cum zicea si TJ.
Image
Image
Image

ionutz124
Mercenary

Postby ionutz124 » 17 Jan 2013, 21:13

Nu aveam cum sa imi fac cont daca nu scriam de unde sunt.
Are steluta pentru camp obligatoriu.

Return to “Beginner's Corner”