Amenintare terorista SAM - preluare ASR - adaptat Cristian I

Scenarii pentru airsoft de implementat
chelu
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: Inca nu am...dar intentionez sa-mi cumpar

Amenintare terorista SAM - preluare ASR - adaptat Cristian I

Postby chelu » 12 May 2011, 22:37

Amenintare terorista SAM

O grupare rebela a reusit sa captureze mai multe lansatoare anti aeriene portabile (MANPADS) Stinger, destinate trupelor guvernamentale irakiene. Cu aceste lansatoare, gruparea doreste sa razbune moartea lui Osama bin Laden tintindu-le impotriva avioanelor de pasageri apartinand mai multor companii aeriene occidentale ce efectueaza zboruri inspre si dinspre Orientul Mijlociu.

Serviciile de informatii occidentale au reusit sa afle de acest plan care a pus pe jar guvernele occidentale in incercarea lor de a gasi cea mai rapida si mai potrivita solutie. Dupa indelungi eforturi au reusit sa afle ca rachetele sunt tinute la o locatie secreta de unde urmeaza sa fie trimise in cateva zile catre tarile in care urmeaza sa fie folosite. Deoarece locatia secreta se afla intr-o cladire dezafectata, intr-un oras foarte aglomerat, dintr-o tara araba aliata, posibilitatea unui atac aerian a fost scoasa din calcul datorita pierderilor colaterale excesive.

Intr-un final, dupa lungi dezbateri, aliatii au ajuns la concluzia ca cea mai buna solutie o reprezinta trimiterea unui commando foarte bine antrenat care sa distruga rachetele respective folosind explozibil plastic (C4).

Orice locatie dintr-o cladire dezafectata aflata in oras. (Cristian I)
Rachetele se afla in spatiul dintre cele doua zone cu tunele din fabrica. (confrom harta)

Deployment:

Commando-ul va fi in inferioritate numerica (minim 4, maxim 8 ) dar formata din jucatori foarte experimentati. Garnizoana rebela va fi mai numeroasa dar mai slab pregatita (minim 8, maxim 16), alcatuita in principal din incepatori sau jucatori mai putin experimentati. Commando-ul NATO va incepe jocul undeva in afara compound-ului, rebelii nu vor putea sa vada zona de start. Garnizoana rebela va avea oameni postati atat in interiorul cat si in afara complexului (preferabil pe ziduri, acoperis etc).
Jocul va incepe la o anumita ora, comunicata la fata locului. Echipele vor avea 5 minute inainte de incepere pentru pregatire. Fiecare echipa se pregateste cum vrea, se posteaza unde vrea. NATO va ataca, REBELII au voie doar sa se apere, nu au voie sa atace.

Victory conditions:

Commando: Eliminarea garnizoanei rebele si/sau distrugerea rachetelor Stinger.

Rebeli: Eliminarea echipei de asalt.

Echipament:

Pentru a simula rachetele Stinger se pot folosi niste cutii mari din carton sau de lemn -> in realitate ele sunt depozitate in cutii, pentru simularea explozibilului plastic se poate folosi o bucata de chit. Odata explozibilul montat pe cutii si membrii echipei de commando iesiti din compound se poate considera ca detonarea a avut loc cu succes (se considera by default ca echipa rebelilor nu este suficient de bine pregatita sa poata dezamorsa explozibilul plastic).

Commando: statii radio pentru toti membrii echipei (sa se anunte intre ei cand explozibilul a fost plantat), preferabil casti si sidearms, replici standard NATO (orice inseamna M, H&K, AUG, FN, SIG este ok), maxim 1 SAW (M60 sau M249) si maxim 1 sniper (replica de sniper folosita de trupele NATO in realitate). Vor trage numai pe SINGLE FIRE.

Rebeli: statii radio preferabil pentru squad leaders (un squad afara si unul in interiorul compound-ului), preferabil basmale pentru acoperirea capului, replici standard sovietice, preferabil AK-47, 74, cateva AIMS (probabil vandute teroristilor de fratele baselului ). Maxim 1 SAW (RPK sau PKT) si maxim 1 sniper (SVD). Au dreptul sa traga pe FULL AUTO, pentru a simula intaririle pe care le primesc.

NATO poate juca cu medic care sa le dea dreptul la maxim 1 "inviere" pt fiecare team member. Rebelii joaca FARA RESPAWN, au murit, se duc in safe zone.

Ca timelimit, 30 de min (daca se joaca pe runde e destul de aiurea sa stai mai mult de 20 de min pe bara daca ai ghinionul sa fi lovit din prima) dar locul prin care ataca commando-ul sa nu fie stiut de rebeli si eventual sa se schimbe de la o runda la alta (ca sa se pastreze elementul surpriza).
Image
Image
Image

Russell
Airsofter
Replici airsoft si echipament: M 16

Re: Amenintare terorista SAM - preluare ASR - adaptat Cristi

Postby Russell » 13 May 2011, 20:16

Interesant scenariu desii l-as prefera la padure
Who's your daddy?
De ce ma superi? Vrei sa suferi?
Image

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 13 May 2011, 21:22

Pai, incercam si intr-o parte si in alta...nu ne opreste nimeni :)
Image
Image
Image

FLORIN
Fondator

Postby FLORIN » 14 May 2011, 16:31

eu zic sa incercam
pentru data viitoare o sa aduc o masina de teren radiocomandata sa o folosim ca transpotator pentru C4 sau poate o camera de luat vederi
azi am uitato la munca
Cum sa fiu cuminte?!
De mic il vedeam pe Tarzan plimbandu-se dezbracat
Cenusareasa venea acasa la 12 noapte
Pinochio zicea minciuni
Aladin era hot
Batman mergea cu 320 de km la ora
Alba ca Zapade locuia cu sapte barbati
Popeye fuma si era tatuat
Prea tarziu!
Nu e vina mea,este vina copilariei mele!

croker
Fondator

Postby croker » 15 Mar 2012, 14:23

Locatia de la Cristian I e scoasa din plan in caz ca nu ati retinut, din cauza terenului foarte impracticabil :)
N-am eu treaba cu "TURISTII" !! :))
www.inchirieriairsoft.com
Eu,de cind ma ţîn minte ,mie mio placut bauturile care inşep cu litera Ş
Şî vin,Şî vodka,Şî lichior,Şî bere,Şî coniac,

Şî ..şî restu

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 15 Mar 2012, 16:03

Scenariul asta a fost facut cand inca era ok de jucat la Cristian.
Cand vom gasi o noua locatie pentru joc, voi adapta scenariul.
Image
Image
Image

blackice
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: HK416, AK47 , Well MB03

Postby blackice » 15 Mar 2012, 18:29

Hai sa il adaptam pentru padure, ca imediat vine caldura :P
NU RIDICA O FEMEIE LA CER CA TE INSEALA CU PRIMUL INGER

killer
BAT - ECHIPA
Replici airsoft si echipament: AK47

Postby killer » 20 Mar 2012, 19:55

Da interesant scenariu, dar sa il adaptam pt padure :) zic eu.

chelu
BAT - ECHIPA

Postby chelu » 20 Mar 2012, 22:23

Ok, hai ca voi incerca sa-l adaptez pentru padure...dar in care padure vom juca? Nu de alta, dar trebuie sa vad mai intai padurea si sa gasesc eventualele puncte de interes.
Image
Image
Image

Return to “Scenarii”